Ostatnie wiadomości:
Policyjny apel do rowerzystów. - poniedziałek, 17 lipca 2017 18:31
Rehabilitacja po zwolnieniu lekarskim - poniedziałek, 17 lipca 2017 18:22
Bezpłatne porady prawne w Powiecie lubińskim - poniedziałek, 17 lipca 2017 18:17
Dlaczego warto współpracować z ProSenior24? - czwartek, 22 grudnia 2016 11:44
CZEŚĆ JAK CZAPKA! - akcja dla dzieci chorych na raka - czwartek, 19 listopada 2015 21:20
Apel o pomoc dla Agnieszki Holki - sobota, 18 lipca 2015 11:32
  • Załóż swoje konto!

Apel o pomoc - Dwuletni Piotruś ma ostrą białaczkę. Pomóżmy mu!

PDFDrukujEmail

Dwuletni Piotruś ma ostrą białaczkę. Jest leczony w Szczecinie. Regularnie dostaje krew. I tu może być problem. Bo ma bardzo rzadką grupę 0Rh-. A jeszcze długo będzie jej potrzebował.

Chorobę zdiagnozowano półtora miesiąca temu. Chłopczyk jest już po pierwszej chemioterapii. A czeka go pięć cykli. - Pierwszy tydzień, gdy brał chemię, był fatalny. Prawie nie jadł, wymiotował, miał biegunkę, bolał go brzuszek - opowiada Kazimierz Czarnecki, dziadek Piotrusia. Mówi, że wnuczek, mimo że taki mały, jest bardzo mądry i wie, że choruje. Wkrótce będzie miał ponownie pobierany szpik kostny.

Piotruś w szpitalu jest od początku maja. Dwukrotnie był w domu w Gorzowie, ale za każdym razem jego stan tak się pogarszał, że musiał wracać na oddział hematologii dziecięcej w Szczecinie. - Ta choroba jest straszna. Ale mamy nadzieję, że uda się z nią wygrać - panu Kazimierzowi drży głos. Mówi, że leczenie na pewno potrwa długo. A wnuczek przez cały czas będzie potrzebował krwi. - Od początku ją dostaje. W sumie chyba już dziesięć litrów - dodaje.

Tymczasem tak rzadkiej grupy krwi, jaką ma chłopczyk, brakuje w szpitalach. Znajomi pana Kazimierza zorganizowali w Gorzowie akcję i prosili wszystkich z grupą 0Rh-, by zgłaszali się do punktu krwiodawstwa i wskazali, że to dla Piotrusia. Ludzie zareagowali na apel. Wczoraj w punkcie przy ul. Dekerta było znacznie więcej osób niż zwykle. Ale okazało się, że to nie takie proste - oddać krew w Gorzowie i przekazać do Szczecina. Bo punkty działają regionalnie.

- Szpital, w którym jest leczony chłopiec, musiałby złożyć u nas zapotrzebowanie. Wtedy ją przekażemy - wyjaśnia Wanda Chmielewska, kierowniczka gorzowskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Takiego zapotrzebowania Szczecin jeszcze nie złożył, bo pan Kazimierz nie wiedział, że tak to działa. Teraz załatwia formalności. Ale póki co, najprościej byłoby, żeby osoby chętne do oddania krwi dla Piotrusia robiły to w Szczecinie. Rodzina dziecka nie chce jednak nikogo narażać na koszty. Rozwiązaniem jest więc bezpośredni kontakt tych, którzy mają grupę 0Rh-, z panem Kazimierzem. Tym bardziej, że nie chodzi o to, by oddawać krew teraz, tylko w momencie, gdy będzie potrzebna. - A zawsze najgorszy okres to wakacje. Wtedy wszędzie są braki krwi i to każdej grupy, a już o tak rzadką, jaką ma chłopczyk, na pewno będzie trudno - tłumaczy Chmielewska.

Pan Kazimierz utworzy taki "bank” osób, które mogą pomóc Piotrusiowi. Kiedy zajdzie potrzeba, skontaktuje się z nimi i poprosi o oddanie krwi. - Jeśli szpital w Szczecinie złoży zapotrzebowanie w krwiodawstwie w Gorzowie, będzie można oddawać ją właśnie tam. Jeśli nie, to dowieziemy ludzi do punktu w Szczecinie - deklaruje Czarnecki.

Wszyscy, którzy mają grupę 0Rh- i chcą pomóc Piotrusiowi, mogą kontaktować się z Kazimierzem Czarneckim, tel. 602 330 101.


gazetalubuska.pl/Anna Rimke

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Przegląd prasy

Klikając pomagasz
Klikając pomagasz By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.   Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...

Artykuły

Policyjny apel do rowerzystów.
Policyjny apel do... Każdego roku w okresie letnim dochodzi do wielu wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Wraz z rozpoczęciem tego sezonu policjanci otrzymują także większą ilość zgłoszeń o...

Porady

Za sanatorium się płaci
Za sanatorium się płaci Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie