Ostatnie wiadomości:
Policyjny apel do rowerzystów. - poniedziałek, 17 lipca 2017 18:31
Rehabilitacja po zwolnieniu lekarskim - poniedziałek, 17 lipca 2017 18:22
Bezpłatne porady prawne w Powiecie lubińskim - poniedziałek, 17 lipca 2017 18:17
Dlaczego warto współpracować z ProSenior24? - czwartek, 22 grudnia 2016 11:44
CZEŚĆ JAK CZAPKA! - akcja dla dzieci chorych na raka - czwartek, 19 listopada 2015 21:20
Apel o pomoc dla Agnieszki Holki - sobota, 18 lipca 2015 11:32
  • Załóż swoje konto!

Iwonka Rynkiewicz ma w brzuszku guza. Pomóżmy jej

PDFDrukujEmail

Pomóż chorej dziewczynce. Nie wyrzucaj nakrętek po napojach. Jak już uzbierasz pokaźną torbę zadzwoń pod numer 91 48 30 743, a ktoś odbierze je od ciebie.

Dziesięcioletnia Iwonka to bardzo inteligentna dziewczynka. Ładnie maluje, szybko się uczy. Denerwuje ją, kiedy zapomina najprostszych rzeczy, ale jest szczęśliwa jak uda się jej wymienić po kolei miesiące. Lubi się bawić, choć przy łaskotaniu czuje ból. Ciężka choroba skomplikowała dzieciństwo, ale ona znosi to dzielnie.

– Każdy coś tam ma – tak Iwonka tłumaczy sobie swoją chorobę – mówi Ewa Rynkiewicz, opiekun prawny dziewczynki, ale dla niej samej ukochana mama. – Ja mam nadwagę, jedna z bliźniaczek porażenie dziecięce, najmłodszy roczny Kubuś nie siedzi. Mam pod opieką siedmioro dzieci. Każde ze swoją historią.

Pani Ewa od dwudziestu lat zajmuje się rodzicielstwem. Choć nie ma swoich biologicznych dzieci, każda pociecha, którą wychowywała jest jej dzieckiem. Pani Ewa prowadzi Rodzinny Dom Dziecka. Iwonka mieszka z nią razem ze swoją biologiczną siostrą Magdą i pozostałym pięciorgiem przyszywanego rodzeństwa. Dziewczynki nie mają rodziców. Oboje nie żyją.

– Mama dziewczynek chorowała na raka mózgu – opowiada pani Ewa. – Okazuje się, że Iwonka chorobę przejęła genetycznie. Ma około dziesięciocentymetrowego guza w miednicy. Ten wrasta w kręgosłup, rdzeń kręgowy i uciska różne narządy.

Wszystko zaczęło się od wykrycia dwa lata temu zmian guzowatych na dnie oka. Na ciele dziewczynki, jeszcze kiedy była mała, pojawiły się plamy. Lekarze zbywali panią Ewę próbując udowodnić, że jest przewrażliwiona, a plamki to nic groźnego. Kiedy jednak, okulista odkrył plamkę w oku zlecono badania.

Okazało się, że w brzuchu ma wrastającego się w kręgosłup guza. Iwonka dwukrotnie była poddawana operacji. Niestety stwierdzono, że guz nie może być na razie usunięty. Mogłoby to grozić paraliżem lub śmiercią.

– Córka przyjmuje minerały, które wzmacniają jej odporność oraz środki przeciwbólowe – mówi dalej pani Ewa. – Ponad miesiąc przyjmowania minerałów kosztuje nas 2 tys. złotych. Do stycznia będzie wspierał nas jak do tej pory Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej, ale później musimy radzić sobie sami. Wiele pomocy udzieliło nam miasto, jestem za to wdzięczna.

Iwonka ma 140 centymetrów wzrostu i waży ok. 23 kilogramy. Jest bardzo szczupła i drobna, jej skóra jest bardzo delikatna. Wymaga stałej opieki, rehabilitacji. Nie można dopuścić, by miała anemię.

– Codziennie wcieram w jej ciało specjalne maści z minerałami – dodaje pani Ewa. – Kiedy miała roczek i zamieszkała ze mną, jej skóra była jak u staruszki, cienka, delikatna. Teraz jest lepiej, ale i tak płacze z bólu np. przy łaskotaniu. Szybko się męczy, trudno się jej chodzi. Guz uciska na tętnicę, pęcherz, dlatego ciągle chodzi do toalety. Rak atakuje układ nerwowy, są też problemy z pamięcią. Mimo to jest taka mądra i ma niesamowitą chęć do nauki. Zdobywa też nagrody w ogólnoszczecińskich konkursach plastycznych.

Podczas spotkania dziewczyna bardzo chciała podzielić się swoimi marzeniami.

– Mam dwa marzenia – mówi Iwonka. – Być zdrowa i popłynąć na delfinie. Iwonka jest pod opieką Zachodniopomorskiej Fundacji Pomocy Rodzinie "Tęcza Serc” w Szczecinie. Od 2 lat jest poddawana wielu badaniom w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Jak podkreśla pani Ewa, ma wokół siebie wielu specjalistów i wspaniałych lekarzy. Póki co operacja usunięcia guza jest odradzana, ale przyjdzie moment, kiedy nie będzie mogła z nim żyć. Operacja jest kosztowna i musiałaby być przeprowadzona zagranicą.

Od marca pracownicy Collegium Balticum zachęcają do zbierania plastikowych nakrętek. Jak piszą na swojej stronie internetowej pieniądze są potrzebne na leki, suplementy, minerały oraz przede wszystkim na kompleksową rehabilitację i wózek inwalidzki (schodołaz).

– Jedna z koleżanek zbierała nakrętki i wysyłała je gdzieś w inny rejon Polski, gdzie sprzedawano je, a pieniądze przeznaczano na pomoc chorym dzieciom – opowiada Olga Leśków z Collegium Balticum. – Pomyślałam sobie, że szkoda, by nakrętki wędrowały gdzieś po kraju skoro mogą pomóc komuś w naszym mieście. Znaleźliśmy firmę, która zapłaci nam za nie. Przyjmą do 22 ton także trzeba zbierać jak najwięcej. Obecnie Iwonka jeszcze chodzi samodzielnie, ale już coraz trudniej. Mamy na uwadze, że w miesiącach letnich liczba napoi jest spożywana w większej ilości, stąd nasza prośba do wszystkich ludzi, aby zamiast wyrzucać nakrętki – zebrali je i przekazać na cel charytatywny. Nie chcemy żadnych wpłat. Każdą liczbę jesteśmy także w stanie odebrać osobiście pod wskazanym adresem.

Jak pomóc Iwonce?

Wystarczy przywieźć plastikowe nakrętki w workach lub zadzwonić i poprosić, by ktoś je odebrał.
Collegium Balticum
Ul. Mieszka I 61 c
tel. 91 48 30 743.

gs24.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Przegląd prasy

Klikając pomagasz
Klikając pomagasz By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.   Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...

Artykuły

Policyjny apel do rowerzystów.
Policyjny apel do... Każdego roku w okresie letnim dochodzi do wielu wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Wraz z rozpoczęciem tego sezonu policjanci otrzymują także większą ilość zgłoszeń o...

Porady

Za sanatorium się płaci
Za sanatorium się płaci Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie