Ostatnie wiadomości:
Dlaczego warto współpracować z ProSenior24? - czwartek, 22 grudnia 2016 12:44
CZEŚĆ JAK CZAPKA! - akcja dla dzieci chorych na raka - czwartek, 19 listopada 2015 22:20
Apel o pomoc dla Agnieszki Holki - sobota, 18 lipca 2015 12:32
POMOC DLA ZORRO - sobota, 18 lipca 2015 12:15
Serce małego chłopczyka - ostatnia walka - piątek, 24 października 2014 20:54
Pomóż Kamili i Innym - piątek, 24 października 2014 20:43
  • Załóż swoje konto!

Renata Jędrak - Nadzieja ciągle jest w nas (??)

PDFDrukujEmail

Artykuły

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Zdecydowałam się napisać ten list pod wpływem bardzo silnego impulsu jakim była dla mnie informacja o śmierci prof. Religi. Myśli kłębiące się w mojej głowie nie pozwalają spokojnie zasnąć. Informacja o odejściu mojej ikony, mojego wzoru człowieka potrafiącego dzielnie żyć z chorobą, jakoś nie może znaleźć swojego miejsca w zakamarkach mojego umysłu.
Nie może, ponieważ widziałam w nim siebie. Słowa wypowiedziane kiedyś przez Profesora, a dziś uporczywie powtarzane we wszystkich mediach „żyję normalnie”, „po operacji chcę wrócić do pracy”- to jakby moje słowa. Jego wiara w powodzenie rozpoczętego leczenia, to jakby moja wiara...

Takie bolesne informacje odbijają się szerokim echem przede wszystkim w sercach ludzi nieuleczalnie chorych, takich jak ja, którzy mimo wszystko próbują w swoim nieszczęściu odnaleźć sens życia. Patrząc jak okrutne bywa przeznaczenie, na pewno ciężko jest uwierzyć, że w „moim” przypadku los okaże się łaskawszy. Chciałam jednak zwrócić się do tych wszystkich chorych ludzi, którzy proszą mnie w swoich listach o psychiczne wsparcie, o wskazówki jak sobie radzić z chorobą, jak żyć w tym niesprawiedliwym świecie i nie zwariować. Nie jestem specjalistą, ale mam kilka wskazówek wartych chociażby przemyślenia:

Po pierwsze nie można swojego nieszczęścia uporczywie chować przed światem. Dobroć ludzka, jakiej doświadczyłam przez ostatnie miesiące naładowała mnie tak wielką pozytywną energią, że wystarczy mi jej na jeszcze bardzo, bardzo długo. Postawa mieszkańców mojego miasta dała mi siłę i jakąś mądrość, które pozwoliły mi inaczej widzieć świat. Dziś doskonale potrafię odróżniać to, co w życiu nie ważne i nietrwałe, od tego co wieczne.

Świadomość nieuleczalnej choroby to co prawda uczucie bardzo niewygodne, ale można ugasić je w sobie tak mocno, że w końcu przestaje sie o tym pamiętać. Każdy pojawiający się dyskomfort w oddychaniu tłumaczę sobie na sto różnych sposobów: a to spadkiem ciśnienia, a to pewnie przesadziłam z wysiłkiem. Nigdy nie dopuszczam do swojej świadomości, że może to być postęp choroby. Jestem zdrowa. Żyję tylko trochę inaczej niż inni. Ta myśl pozwala mi funkcjonować bardzo dobrze.

Kiedy leczenie się nie powiodło, kiedy dopadła mnie ta bolesna prawda, że jedynym ratunkiem jest przeszczep, zaczęłam zupełnie bezpodstawnie utożsamiać bezradność z bezsilnością. To bardzo niebezpieczne. Nie powinniśmy w takich przypadkach czuć się bezsilni, mimo, że pierwsze wrażenie mogłoby wskazywać na to, że jest to sytuacja patowa. Z każdej sytuacji są zawsze co najmniej dwa wyjścia. Bezradność jest chwilowa, trzeba więc szukać różnych sposobów podjęcia walki z chorobą tak, aby być do syta przepełnionym wrażeniem, ze zrobiło się zupełnie wszystko co można.

Z pewnością wielu z Was uzna moje rady za banalne mrzonki, ale w moim przypadku te sposoby sprawdzają się znakomicie i mimo to, iż dzisiaj dotarły do mnie tak smutne wieści o śmierci Profesora, ja wierzę, na prawdę wierzę, że wytrwam w tej kolejce po nowe życie.

Życzę tego wszystkim chorym oczekującym na przeszczep

dla portalu Nasz Lubin Renata Jędrak

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Artykuły

Praca dla opiekunki osób starszych – na czym polega?
Praca dla opiekunki osób... Opieka nad osobami starszymi to praca ciesząca się dużą popularnością, ale jednocześnie spowita wieloma wątpliwościami i kontrowersjami. Kobiety decydujące się na wyjazd często nie...

Serwisy portalu

Cukrzyca - Kompendium wiedzy na temat tej przewlekłej choroby.

Alkoholizm - Grupy wsparcia dla uzależnionych, czat wsparcia

Akupresura - Medycyna naturalna w najlepszym wydaniu

Narkomania - Definicja, grupa wsparcia, porady, materiały

Uzależnienia, bulimia i anoreksja - Portal społecznościowy dla osób uzależnienych i wpołuzaleznionych

dołącz do nas

Znajdź nas w Google+

Polub nas

Szukaj pracy

oferty pracy

Jakiej pracy szukasz?
zawód, stanowisko, słowo kluczowe

Gdzie?
miejscowość lub województwo


Oferty pracy
powered by Jobrapido