Ostatnie wiadomości:
Jak zlikwidować przedwczesny wytrysk? - piątek, 25 października 2019 13:39
Jak dobrać opony letnie - poradnik - środa, 27 lutego 2019 13:07
Pomóżmy Piotrowi - wtorek, 26 lutego 2019 11:00
Pomysł na prezent dla majsterkowicza - czwartek, 13 grudnia 2018 20:00
Ile kosztuje ubezpieczenie NNW szkolne? Sprawdź - środa, 05 września 2018 18:29
Odtwarzacze Blu-ray – ceny i jakość - piątek, 17 sierpnia 2018 13:11
Nie lekceważ uzależnienia od hazardu - środa, 27 czerwca 2018 10:44
Farbowanie włosów: farba czy szampon koloryzujący? - poniedziałek, 21 maja 2018 18:41
Policyjny apel do rowerzystów. - poniedziałek, 17 lipca 2017 18:31
  • Załóż swoje konto!

Spłacam dług za dar życia - Krzysztof Pijarowski

PDFDrukujEmail

Rozmowa z Krzysztofem Pijarowskim szefem stowarzyszenia ,,Życie po przeszczepie''.Krzysztof Pijarowski ma 49 lat, dziennikarz. Jest założycielem i od siedmiu lat prezesem stowarzyszenia ,,Życie po przeszczepie''. Mieszka w Skwierzynie. Żonaty, ma jedno dziecko.
- Masz w sobie fragment czyjegoś życia, przeszczepioną wątrobę. Pamiętasz o tym każdego dnia?
- Pamiętam, że żyję dzięki czyjeś ofierze, decyzji jakiejś rodziny. Zrezygnowałem z pracy dziennikarskiej i zająłem się stowarzyszeniem, bo tak spłacam dług za dar życia. Po ośmiu latach mamy 500 członków, są to głównie ludzie po przeszczepach.

- Czy po takiej operacji zmienia się życie?

- Jestem pracoholikiem, szybko więc zabrałem się do roboty. Z innymi jest różnie. Do pracy łatwiej wrócić uprawiającym wolne zawody. Pracodawcy nie chcą zatrudniać ludzi po przeszczepach, bo wisi nad nimi - niesłusznie - piętno wielkiej choroby. Dziś przeszczep to rutynowa operacja. Ci ludzie mają grupy inwalidzkie, pracodawca może więc skorzystać z ulg, ale nie chce. A poza pracą... Kobiety rodzą dzieci, nawet bliźniaki, niektórzy amatorsko uprawiają sport. Znam ludzi jeżdżących na nartach i wariata, który po siedmiu dniach od operacji wsiadł w auto i pojechał zobaczyć, co dzieje się w jego fabryce pod Warszawą.

- Stowarzyszenie prowadzi kampanię, której celem jest namówienie ludzi do wypełniania ,,oświadczenia woli''. Chodzi o świadomą decyzję o oddaniu po swojej śmierci organów do transplantacji. Czy są już efekty kampanii?
- Z roku na rok jest lepiej, codziennie dostajemy 100-200 e-maili z prośbą o oświadczenie woli. Po informacji w telewizji potrafi ich przyjść tysiąc. Zaczęło się o tym mówić i to dobrze. Od początku wiedzieliśmy, że przekonywanie ludzi potrwa lata. Pracujemy dalej. W Bielsku-Białej przygotowujemy film animowany dla przedszkoli i zerówek, który ma oswoić dzieci z transplantacją. Teraz chcemy wejść do szkół ponadgimnazjalnych z programem edukacyjnym. Nikt w Polsce jeszcze tego nie zrobił. Zaczniemy od kilku województw, później będą kolejne. Wszystko zależy od władz oświatowych, bo jest to temat drażliwy.

- Wspiera was Kościół, nie powinno więc być lżej?
- Nawet mamy udział w liście biskupów o transplantacji, ale problem tkwi w mentalności ludzi. Na dodatek w lutym po aresztowaniu kardiochirurga G. doszło do krachu w transplantologii. Teraz lekarze nie chcą orzekać o śmierci pacjenta podłączonego do urządzeń. Są zastraszeni. To m. in. przez byłego ministra Zbigniewa Ziobro, który oskarżył doktora G. o zabójstwo. Minister ma na rękach krew pacjentów, którzy umarli nie doczekawszy się przeszczepu. Nasze stowarzyszenie chce go postawić za to przed Trybunałem Stanu.

- Dziękuję.

za:gazetalubuska.pl/Henryka Bednarska

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Przegląd prasy

Klikając pomagasz
Klikając pomagasz By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.   Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...

Artykuły

Jak zlikwidować przedwczesny wytrysk?
Jak zlikwidować przedwczesny...   Jak skutecznie pozbyć się przedwczesnego wytrysku?   Przedwczesny wytrysk jest dysfunkcją seksualną, która dotyka coraz większej liczby mężczyzn. Jest to sytuacja, w której...

Porady

Za sanatorium się płaci
Za sanatorium się płaci Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie

Reklama

Partnerzy

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości