Ostatnie wiadomości:
Jak stworzyć wymarzoną łazienkę? - wtorek, 08 września 2020 17:31
Stoły chłodnicze – urządzenia dwu funkcyjne - środa, 24 czerwca 2020 06:08
Ugotuj pyszny bigos domowym sposobem - środa, 17 czerwca 2020 20:33
Ugotuj pyszny bigos domowym sposobem - środa, 17 czerwca 2020 20:33
Jak się nie nudzić w domu? - poniedziałek, 18 maja 2020 12:47
Dochodzenie roszczenia za opóźniony lot - czwartek, 16 kwietnia 2020 15:07
Remont mieszkania nie musi być straszny! - poniedziałek, 02 marca 2020 13:32
 • Załóż swoje konto!

Jak dobrać opony letnie - poradnik

PDFDrukujEmail

3b971aaf48383cfc6d2ca814cbf5d259

Pod koniec zimy przychodzi czas, kiedy należy przygotować swoje auto na przyjście wiosny. Jednym z najważniejszych zadań jest dostosowanie ogumienia do panujących warunków. Można założyć opony całoroczne i nie musieć dostosowywać się do pór roku, jednak jest to rozwiązanie znacznie pogarszające jakość jazdy. Lepszym rozwiązaniem jest zakup kompletu letniego, a za rok zimowego. Powstaje jednak pytanie - jak dobrać opony letnie przed nadchodzącym sezonem?

Ile opon wymienić

Jeżeli posiadasz opony letnie z zeszłego sezonu, koniecznie skontroluj pozostałego na nich bieżnika - minimalna wysokość wymagana przez polskie prawo to 1,6 mm. Niestety, poruszanie się na takich oponach stwarza bardzo duże niebezpieczeństwo. Specjaliści sugerują, że granica minimalnej wysokości bieżnika dla ogumienia letniego to 3 mm. Jeśli twoje opony nie spełniają takiego warunku, koniecznie je wymień. Może zdarzyć się, że tylko dwie opony z czterech będą zdatne do użytku - będzie wtedy konieczna wymiana dwóch opon. Warto pamiętać o zasadzie, aby te które posiadają głębszy bieżnik były założone na przednią oś - w samochodzie najważniejsza jest przyczepność osi, która zapewnia panowanie nad kierunkiem jazdy. Wymiana czterech opon będzie konieczna w przypadku, jeżeli żadna para zeszłorocznych nie spełnia warunku odpowiedniej wysokości bieżnika lub po prostu ich stan nie pozwala już na bezpieczne użytkowanie.

Jaki typ bieżnika wybrać w oponach letnich

Przed wyborem odpowiedniego ogumienia musisz zadać sobie pytanie, w jakich sytuacjach najczęściej będziesz korzystał z samochodu i na tej podstawie dopasować je do warunków. Są trzy rodzaje popularnie wykorzystywanych opon z różnym wzorem bieżników, od których zależne są właściwości jezdne twojego auta:

  • opony letnie symetryczne - najtańsze spośród wymienionych, znakomite warunki na długich, prostych trasach
  • opony letnie asymetryczne - zapewniają znakomitą przyczepność podczas zmiany kierunków jazdy, są odporne na efekt akwaplanacji (sytuacja, w której koło traci przyczepność w skutek zbyt wolnego odprowadzania wody spod opony)
  • opony letnie kierunkowe - charakteryzują się najlepszą przyczepnością spośród wymienionych rodzajów, niezależnie od panujących warunków. Są bardzo odporne na efekt akwaplanacji i często posiadają bieżnik w kształcie litery “V”

W jakiej cenie kupić opony letnie?

Warto zastanowić się ilością pieniędzy, które chcesz wydać na nowy komplet. Opony sklep oferuje 3 klasy cenowe ogumienia letniego:

 

  • opony letnie klasa ekonomiczna - oferta dotyczy nowych opon porządnych sprawdzonych producentów, na które nie będziesz musiał wydać dużej ilości pieniędzy. W ramach tej kategorii możesz znaleźć ogumienie pochodzące od firm Dębica, Barum, Kormoran, Apollo, Goodride, Nexen i Laufenn, a ceny zaczynają się od 107 złotych i nie przekroczą 420 złotych.
  • opony letnie klasa średnia - są to opony o lepszych właściwościach jezdnych i często o zwiększonej trwałości. Do wyboru są produkty od 5 różnych firm, a ceny wahają się od 143 zł do około 600 zł.
  • opony letnie klasa wyższa - oferta dotyczy najpopularniejszych i najbardziej cenionych na świecie firm - Continental, Michelin, Nokian, Vredestein, Pirelli, Goodyear, Dunlop, a ceny wahają się od 145 zł do około 1200 zł za sztukę. Wybierając tę opcję decydujesz się nie tylko na najwyższe bezpieczeństwo i trwałość ogumienia, ale też na najwyższy komfort jazdy.

 

Warto przemyśleć dobrze sprawę i w zależności od ilości przejeżdżanych kilometrów dobrać ogumienie najbardziej pasujące do twojego stylu jazdy. W przypadku, jeśli korzystasz z samochodu sporadycznie i jest to głównie miasto - klasa ekonomiczna to w zupełności wystarczająca inwestycja. Jeżeli poruszasz się głównie po mieście i tylko czasami wyjeżdżasz w dłuższe trasy - sprawdzi się klasa średnia. Jeżeli często korzystasz z auta, wyruszając w dalekie podróże, gdzie liczy się wysoki stopień bezpieczeństwa i niezawodność w trasie - najlepiej wybierz opony z klasy premium.

 

Materiał zewnętrzny

 

Przegląd prasy

Klikając pomagasz
Klikając pomagasz By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.   Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...

Artykuły

Jak stworzyć wymarzoną łazienkę?
Jak stworzyć... Łazienka to jedno z tych pomieszczeń, które można łatwo urządzić tanim kosztem. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku, chociaż pomieszczenie będzie spełniało swoją praktyczną...

Porady

Za sanatorium się płaci
Za sanatorium się płaci Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie

Reklama

Partnerzy

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości