Ostatnie wiadomości:
Jak zlikwidować przedwczesny wytrysk? - piątek, 25 października 2019 13:39
Jak dobrać opony letnie - poradnik - środa, 27 lutego 2019 13:07
Pomóżmy Piotrowi - wtorek, 26 lutego 2019 11:00
Pomysł na prezent dla majsterkowicza - czwartek, 13 grudnia 2018 20:00
Ile kosztuje ubezpieczenie NNW szkolne? Sprawdź - środa, 05 września 2018 18:29
Odtwarzacze Blu-ray – ceny i jakość - piątek, 17 sierpnia 2018 13:11
Nie lekceważ uzależnienia od hazardu - środa, 27 czerwca 2018 10:44
Farbowanie włosów: farba czy szampon koloryzujący? - poniedziałek, 21 maja 2018 18:41
Policyjny apel do rowerzystów. - poniedziałek, 17 lipca 2017 18:31
 • Załóż swoje konto!

Jak dobrać opony letnie - poradnik

PDFDrukujEmail

3b971aaf48383cfc6d2ca814cbf5d259

Pod koniec zimy przychodzi czas, kiedy należy przygotować swoje auto na przyjście wiosny. Jednym z najważniejszych zadań jest dostosowanie ogumienia do panujących warunków. Można założyć opony całoroczne i nie musieć dostosowywać się do pór roku, jednak jest to rozwiązanie znacznie pogarszające jakość jazdy. Lepszym rozwiązaniem jest zakup kompletu letniego, a za rok zimowego. Powstaje jednak pytanie - jak dobrać opony letnie przed nadchodzącym sezonem?

Ile opon wymienić

Jeżeli posiadasz opony letnie z zeszłego sezonu, koniecznie skontroluj pozostałego na nich bieżnika - minimalna wysokość wymagana przez polskie prawo to 1,6 mm. Niestety, poruszanie się na takich oponach stwarza bardzo duże niebezpieczeństwo. Specjaliści sugerują, że granica minimalnej wysokości bieżnika dla ogumienia letniego to 3 mm. Jeśli twoje opony nie spełniają takiego warunku, koniecznie je wymień. Może zdarzyć się, że tylko dwie opony z czterech będą zdatne do użytku - będzie wtedy konieczna wymiana dwóch opon. Warto pamiętać o zasadzie, aby te które posiadają głębszy bieżnik były założone na przednią oś - w samochodzie najważniejsza jest przyczepność osi, która zapewnia panowanie nad kierunkiem jazdy. Wymiana czterech opon będzie konieczna w przypadku, jeżeli żadna para zeszłorocznych nie spełnia warunku odpowiedniej wysokości bieżnika lub po prostu ich stan nie pozwala już na bezpieczne użytkowanie.

Jaki typ bieżnika wybrać w oponach letnich

Przed wyborem odpowiedniego ogumienia musisz zadać sobie pytanie, w jakich sytuacjach najczęściej będziesz korzystał z samochodu i na tej podstawie dopasować je do warunków. Są trzy rodzaje popularnie wykorzystywanych opon z różnym wzorem bieżników, od których zależne są właściwości jezdne twojego auta:

  • opony letnie symetryczne - najtańsze spośród wymienionych, znakomite warunki na długich, prostych trasach
  • opony letnie asymetryczne - zapewniają znakomitą przyczepność podczas zmiany kierunków jazdy, są odporne na efekt akwaplanacji (sytuacja, w której koło traci przyczepność w skutek zbyt wolnego odprowadzania wody spod opony)
  • opony letnie kierunkowe - charakteryzują się najlepszą przyczepnością spośród wymienionych rodzajów, niezależnie od panujących warunków. Są bardzo odporne na efekt akwaplanacji i często posiadają bieżnik w kształcie litery “V”

W jakiej cenie kupić opony letnie?

Warto zastanowić się ilością pieniędzy, które chcesz wydać na nowy komplet. Opony sklep oferuje 3 klasy cenowe ogumienia letniego:

 

  • opony letnie klasa ekonomiczna - oferta dotyczy nowych opon porządnych sprawdzonych producentów, na które nie będziesz musiał wydać dużej ilości pieniędzy. W ramach tej kategorii możesz znaleźć ogumienie pochodzące od firm Dębica, Barum, Kormoran, Apollo, Goodride, Nexen i Laufenn, a ceny zaczynają się od 107 złotych i nie przekroczą 420 złotych.
  • opony letnie klasa średnia - są to opony o lepszych właściwościach jezdnych i często o zwiększonej trwałości. Do wyboru są produkty od 5 różnych firm, a ceny wahają się od 143 zł do około 600 zł.
  • opony letnie klasa wyższa - oferta dotyczy najpopularniejszych i najbardziej cenionych na świecie firm - Continental, Michelin, Nokian, Vredestein, Pirelli, Goodyear, Dunlop, a ceny wahają się od 145 zł do około 1200 zł za sztukę. Wybierając tę opcję decydujesz się nie tylko na najwyższe bezpieczeństwo i trwałość ogumienia, ale też na najwyższy komfort jazdy.

 

Warto przemyśleć dobrze sprawę i w zależności od ilości przejeżdżanych kilometrów dobrać ogumienie najbardziej pasujące do twojego stylu jazdy. W przypadku, jeśli korzystasz z samochodu sporadycznie i jest to głównie miasto - klasa ekonomiczna to w zupełności wystarczająca inwestycja. Jeżeli poruszasz się głównie po mieście i tylko czasami wyjeżdżasz w dłuższe trasy - sprawdzi się klasa średnia. Jeżeli często korzystasz z auta, wyruszając w dalekie podróże, gdzie liczy się wysoki stopień bezpieczeństwa i niezawodność w trasie - najlepiej wybierz opony z klasy premium.

 

Materiał zewnętrzny

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Przegląd prasy

Klikając pomagasz
Klikając pomagasz By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.   Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...

Artykuły

Jak zlikwidować przedwczesny wytrysk?
Jak zlikwidować przedwczesny...   Jak skutecznie pozbyć się przedwczesnego wytrysku?   Przedwczesny wytrysk jest dysfunkcją seksualną, która dotyka coraz większej liczby mężczyzn. Jest to sytuacja, w której...

Porady

Za sanatorium się płaci
Za sanatorium się płaci Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie

Reklama

Partnerzy

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości