Ostatnie wiadomości:
Jak przygotować kawę korzenną? - środa, 28 grudnia 2022 17:33
Jak dostać zwolnienie lekarskie online? - środa, 09 listopada 2022 19:43
Jak powinien wyglądać odpowiedni ubiór na motor? - czwartek, 27 października 2022 13:13
Hosting www – jak działa i jak wybrać odpowiedni? - wtorek, 25 października 2022 05:04
Meblościanki w Twoich czterech kątach - czwartek, 20 października 2022 14:36
Miseczki dla kota - jak wybrać odpowiednie? - sobota, 01 października 2022 00:00
Kasze w psim jedzeniu - wtorek, 18 października 2022 19:29
Peeling do skóry głowy – dlaczego jest tak ważny? - wtorek, 18 października 2022 12:13
Czy warto kupić parapety MDF? - poniedziałek, 17 października 2022 17:47
Lilie wodne w Twoim ogrodzie - czwartek, 13 października 2022 17:15
  • Załóż swoje konto!

Ubogie rodziny zapłacą mniej za prąd

PDFDrukujEmail

Zniżka na energię elektryczną zostanie przyznana osobom samotnie gospodarującym o dochodzie miesięcznym do 461 zł i rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 316 zł.
Rada Ministrów rozpatrzy dzisiaj projekt założeń do aktów prawnych wprowadzających system ochrony odbiorców wrażliwych energii elektrycznej. Nowe regulacje będą dotyczyły ponad 600 tys. polskich rodzin.

Projektowane zmiany wprowadzają 30 procentowe zniżki na energię elektryczną dla tzw. „odbiorców wrażliwych”. Zgodnie z założeniami będą to osoby, którym przysługuje prawo do zasiłków stałych i okresowych z pomocy społecznej.

Zniżki otrzymają więc samotnie gospodarujący, których dochód nie przekracza kwoty 461 zł oraz rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 316 zł. Resort gospodarki szacuje, że system bonifikat objąłby obecnie 629 tys. rodzin.

Osoby chcące skorzystać z pomocy udawałyby się do ośrodka pomocy społecznej w celu uzyskania zaświadczenia potwierdzającego uprawnienie do korzystania z zasiłku. Zaświadczenie będzie następnie przekazywane sprzedawcy energii elektrycznej, który wystawia nam rachunek za prąd.

Wprowadzone zostaną również roczne limity zużycia energii elektrycznej, uprawniające do zniżki.

W przypadku osoby samotnie gospodarującej próg ten został określony na 1000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych składających się z dwóch do czterech osób wynosi on 1250 kWh rocznie, zaś 1500 kWh rocznie dla gospodarstw domowych składających się z więcej niż czterech osób.

Koszty energii elektrycznej zużytej powyżej tego progu ponosiłby w całości odbiorca wrażliwy.

W projekcie założeń czytamy, że przedsiębiorstwu energetycznemu, które wystawiło rachunek za energię elektryczną z bonifikatą, będzie przysługiwała rekompensata od Skarbu Państwa.

Ministerstwo Gospodarki szacuje, że roczna wartość proponowanych ulg w cenach prądu dla ubogich odbiorców będzie kosztowała budżet około 130 mln zł.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Przegląd prasy

Klikając pomagasz
Klikając pomagasz By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.   Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...

Artykuły

Jak przygotować kawę korzenną?
Jak przygotować kawę... Zimowy, świąteczny czas to moment, który wielu osobom kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem. Najlepiej, jeżeli takie błogie lenistwo wzbogaci się o domowe pierniki i kawę z dodatkiem...

Porady

Za sanatorium się płaci
Za sanatorium się płaci Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie

Reklama

Partnerzy

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 60 gości