• Załóż swoje konto!

Dodatkowe urlopy macierzyńskie w 2010 roku

PDFDrukujEmail

Spis treści
Dodatkowe urlopy macierzyńskie w 2010 roku
Strona 2
Wszystkie strony

zasilekOd 1 stycznia ubezpieczone kobiety, które urodziły dziecko lub które przyjęły je na wychowanie, będą miały możliwość opiekowania się nim dłużej niż dotychczas.

 

W życie wchodzą bowiem przepisy wprowadzające dodatkowe urlopy macierzyńskie i dodatkowe urlopy na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wprowadzono je ustawą z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 237 poz. 1654).

Decyzja należy do pracodawcy

Istotą dodatkowych urlopów jest to, że pracownica po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego przysługującego jej z tytułu urodzenia dziecka lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługującego z tytułu przyjęcia na wychowanie dziecka będzie mogła, ale nie będzie musiała korzystać z urlopu dodatkowego.

Będzie mogła zdecydować, czy chce dłużej opiekować się dzieckiem, czy chce wrócić do pracy.
Pracodawca będzie zobowiązany jej wybór respektować. Pracownica korzystająca z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego ma prawo za okres tych urlopów do zasiłku macierzyńskiego.

Nowe przepisy będą także miały odpowiednie zastosowanie do ubezpieczonych nie będących pracownicami, podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.

Jak długo trwa urlop macierzyński?

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Od 1 stycznia 2010 r. zasiłek macierzyński przysługuje także przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a także urlopu ojcowskiego.

Gdy urodzisz dziecko

Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka przysługuje przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, tj. przez okres:

> 20 tygodni (140 dni) w przypadku urodzenia jednego dziecka w trakcie jednego porodu,
> 31 tygodni (217 dni) w przypadku urodzenia dwojga dzieci w trakcie jednego porodu,
> 33 tygodni (231 dni) w przypadku urodzenia trojga dzieci w trakcie jednego porodu,
> 35 tygodni (245 dni) w przypadku urodzenia czworga dzieci w trakcie jednego porodu,
> 37 tygodni (259 dni) w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci w trakcie jednego porodu.

Gdy przyjmiesz na wychowanie

Zasiłek macierzyński z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie przysługuje przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Dotyczy to ubezpieczonej lub ubezpieczonego, którzy przyjmują dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego w wieku do 10. roku życia, na wychowanie w celu jego przysposobienia.

Jeśli wystąpią oni z wnioskiem do sądu o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia albo przyjmują takie dziecko w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej nie spokrewnionej z dzieckiem), to nabywają prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres uzależniony do liczby dzieci przyjętych na wychowanie równocześnie, tj. przez okres:

> 20 tygodni (140 dni) w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
> 31 tygodni (217 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,
> 33 tygodni (231 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
> 35 tygodni (245 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
> 37 tygodni (259 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.

Nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7. albo odpowiednio 10. roku życia.
Zgodnie z art. 112 Kodeksu cywilnego, przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia okresu.

Zatem w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie zasiłek macierzyński przysługuje nie dłużej niż do dnia poprzedzającego siódme lub odpowiednio dziesiąte urodziny dziecka.
Minimalny okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie wynosi 9 tygodni (63 dni).

Ważne


Wymiar tego urlopu będzie ulegał wydłużeniu w latach następnych, co dwa lata, od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. będzie to okres:

> do 4 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka albo
> do 6 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka.

Docelowy jego wymiar jest przewidziany od 1 stycznia 2014 r. - będzie to odpowiednio okres do 6 tygodni lub do 8 tygodni.

google_ad_client = "pub-1103949568481822"; /* 336x280, utworzono 09-05-29 */ google_ad_slot = "3019608858"; google_ad_width = 336; google_ad_height = 280;

 



Przegląd prasy

Klikając pomagasz
Klikając pomagasz By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.   Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...

Artykuły

Dieta Low IG – co to jest?
Dieta Low IG – co to jest? Dieta o niskim indeksie glikemicznym, w skrócie określana jako Low IG, to dieta skupiająca się na spożywaniu pokarmów, które mają mniejszy wpływ na poziom cukru we krwi. Czym...

Porady

Za sanatorium się płaci
Za sanatorium się płaci Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie

Reklama

Partnerzy

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 52 gości