• Załóż swoje konto!

Karta Praw Ofiary oraz Niebieska Karta

PDFDrukujEmail

W ramach tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw przypominamy Kartę Praw Ofiary oraz procedurę Niebieskiej Karty dotyczącą przemocy domowej

Karta Praw Ofiary

1. Ofiara ma prawo do swobodnego dostępu do wymiaru sprawiedliwości.
2. Ofiara ma prawo do rzetelnej, zrozumiałej dla niej i wyczerpującej informacji o przysługujących jej prawach w procesie karnym.
3. W postępowaniu przygotowawczym ofiara posiada status strony procesowej.
4. Ofiara w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego.
5. W razie odmowy przez prokuratora wystąpienia z aktem oskarżenia do sądu i wyczerpania przez ofiarę całej drogi odwoławczej, ofiara może w terminie miesiąca wnieść swój akt oskarżenia do sądu, uzyskując jako oskarżyciel prywatny status strony procesowej w postępowaniu sądowym.
6. W tzw. sprawach prywatno - skargowych ( są to czyny skierowane przeciwko czci i nietykalności cielesnej ) ofiara korzysta z takich samych uprawnień jak prokurator. Musi jednak uczestniczyć w postępowaniu ugodowym prowadzonym przez sędziego wymiaru sprawiedliwości. Wybór należy do niej.
7. Ofiara ma prawo do wystąpienia z powództwem cywilnym w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa.
8. Ofiara ma prawo do mediacji i porozumienia się ze sprawcą w kwestii naprawienia szkody lub innego zadośćuczynienia.
9. Ofiara ma prawo do domagania się i uzyskania naprawienia szkody przez sprawcę.

Procedura „Niebieska Karta”, to kolejna płaszczyzna pomocy ofiarom przestępstw – osobom pokrzywdzonym przestępstwami w rodzinie. Policjanci podczas interwencji domowej, gdy stwierdzają przemoc w rodzinie, udzielają niezbędnej pomocy i przekazują osobie pokrzywdzonej informację dotyczącą sytuacji prawnej oraz możliwości skorzystania z dalszej pomocy oferowanej przez różne instytucje poza policyjne.

Niebieska karta s
kłada się z dwóch części, które posiadają funkcjonariusze Policji podczas interwencji dotyczącej przemocy domowej:

* Karta A, w której dokumentuje się zgłoszoną sytuację i co zastano na miejscu, a także jakie działania podjęto.
* Karta B opisuje najważniejsze przestępstwa związane z przemocą domową oraz dane teleadresowe instytucji i organizacji pozarządowych, do których ofiara może się zwracać o pomoc.

Kartę A, wypełnia interweniujący funkcjonariusz na miejscu zdarzenia w obecności sprawcy. Stanowi ona zapis faktu interwencji związanej z przemocą i może stanowić dowód w postępowaniu procesowym w sytuacji gdy ofiara postanowi złożyć doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Po interwencji kartę należy przekazać oficerowi dyżurnemu jednostki. Na podstawie tej karty właściwy funkcjonariusz dzielnicowy ma obowiązek w ciągu siedmiu dni odwiedzić rodzinę i przeprowadzić wywiad środowiskowy a następnie monitorować sytuację odwiedzając dany adres nie rzadziej niż co miesiąc.

O tym, że w rodzinie dochodzi do przemocy najczęściej donoszą jej ofiary. Rzadko się zdarza, że interweniują sąsiedzi lub bliscy? Przyczyną tego stanu rzeczy najczęściej jest obawa przed zemstą oprawcy. Piszemy o tym, jak zawiadomić o przemocy zachowując anonimowość i gdzie ofiary mogą szukać wsparcia.

Najlepiej wówczas zadzwonić pod alarmowy numer 997 lub 112 z telefonów komórkowych. Nie musimy podawać swoich danych, dlatego nie trzeba się bać, że sprawca potem się zemści. Zgłoszenia może dokonać również osoba małoletnia.

W trakcie interwencji policjantów w domu, gdzie dochodzi do przemocy lub już na komendzie najczęściej zakładana jest tzw. Niebieska Karta - urzędowa notatka dotycząca przemocy w rodzinie.

– Umieszczona jest tam informacja o osobach pokrzywdzonych, sprawcy i ewentualnych świadkach. Znajduje się tam również opis form przemocy oraz działania podjęte wobec ofiar. Pokrzywdzeni otrzymują również informacje gdzie mogą szukać wsparcia.

Rodzina, której założono Niebieską Kartę jest regularnie odwiedzana przez dzielnicowego, który monitoruje sytuację.

Pamiętaj w przypadku przemocy domowej żądaj od Policji założenia Niebieskiej Karty!

Przegląd prasy

Klikając pomagasz
Klikając pomagasz By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.   Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...

Artykuły

Dieta Low IG – co to jest?
Dieta Low IG – co to jest? Dieta o niskim indeksie glikemicznym, w skrócie określana jako Low IG, to dieta skupiająca się na spożywaniu pokarmów, które mają mniejszy wpływ na poziom cukru we krwi. Czym...

Porady

Za sanatorium się płaci
Za sanatorium się płaci Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie

Reklama

Partnerzy

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 197 gości