Ostatnie wiadomości:
Jak przygotować kawę korzenną? - środa, 28 grudnia 2022 17:33
Jak dostać zwolnienie lekarskie online? - środa, 09 listopada 2022 19:43
Jak powinien wyglądać odpowiedni ubiór na motor? - czwartek, 27 października 2022 13:13
Hosting www – jak działa i jak wybrać odpowiedni? - wtorek, 25 października 2022 05:04
Meblościanki w Twoich czterech kątach - czwartek, 20 października 2022 14:36
Miseczki dla kota - jak wybrać odpowiednie? - sobota, 01 października 2022 00:00
Kasze w psim jedzeniu - wtorek, 18 października 2022 19:29
Peeling do skóry głowy – dlaczego jest tak ważny? - wtorek, 18 października 2022 12:13
Czy warto kupić parapety MDF? - poniedziałek, 17 października 2022 17:47
Lilie wodne w Twoim ogrodzie - czwartek, 13 października 2022 17:15
  • Załóż swoje konto!

Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby funkcjonuje od 2 lat

PDFDrukujEmail

3 sierpnia 2010 roku mijają dwa lata od wprowadzenia do polskiego prawa możliwości uzyskania zadośćuczynienia po śmierci osoby bliskiej. Śmierć poszkodowanego nastąpić musi wskutek uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia wywołanego czynem niedozwolonym. Najczęściej dotyczy to roszczeń do Towarzystw Ubezpieczeniowych ubezpieczających odpowiedzialność cywilną różnych podmiotów: posiadaczy pojazdów mechanicznych, pracodawców, rolników.
„Celem wprowadzenia zmiany było, między innymi, zwiększenie ochrony ofiar wypadków komunikacyjnych. Rzecznik Praw Obywatelskich już w 2006 r. w piśmie skierowanym do Ministra Sprawiedliwości, zawarł sugestię, żeby Kodeksie cywilnym zamieszczony został przepis o zadośćuczynieniu pieniężnym za krzywdę z powodu śmierci osoby najbliższej”, wyjaśnia Joannna Smereczańska Smulczyk z Kancelarii Radców Prawnych EuCO.


Z doświadczeń Europejskiego Centrum Odszkodowań (EuCO) wynika, że ciągle niewielu Polaków wie o takiej możliwości dochodzenia zadośćuczynienia po śmierci najbliższych.
„Pamiętajmy, że dochodzenie roszczeń jest postępowaniem na wniosek a nie z urzędu. Sami musimy wystąpić z takim żądaniem oraz go uzasadnić oraz wykazać, że zostały spełnione przesłanki warunkujące przyznanie odpowiedniej sumy pieniężnej tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę”, informuje Joanna Smereczańska-Smulczyk.

EuCO prowadzi 1100 spraw na łączną kwotę 26 mln złotych, w tym:


Etap sądowy:
440 prowadzonych spraw na łączną kwotę 10 mln zł – średnio 22,7 tys zł


Etap przedsądowy:
310 spraw zamkniętych na łączną kwotę 5 mln zł – średnio 16 tys. zł
200 spraw toku na łączną kwotę 6,4 mln zł – średnio 32 tys. zł
150 spraw w przygotowaniu do zgłoszenia w sądzie na łączną kwotę 4 mln zł.


To ciągle niewiele, biorąc pod uwagę, że 2008 roku na polskich drogach zginęło prawie 5,5 tys. osób, a w 2009 roku ponad 4,5 tys osób.


Kto może starać się o zadośćuczynienie? Przyjęte kryterium to stopień pokrewieństwa, ale także faktyczny układ stosunków rodzinnych w odniesieniu do konkretnego stanu sprawy. Przyjmuje się, że są to: wstępni, zstępni, małżonkowie, rodzeństwo, przysposobiony, przysposabiający , osoby pozostające w konkubinacie. W indywidualnej ocenie nie można z grona osób najbliższych wykluczyć np. narzeczeństwa, teściów, zięciów, ojczymów, macochy, pasierbów.


„Nikt nie zwróci nam życia najbliższych ale warto skorzystać z możliwości jakie daje polskie prawo”, powiedziała Joanna Smereczańska-Smulczyk.


Europejskie Centrum Odszkodowań / Bankier.pl

Przegląd prasy

Klikając pomagasz
Klikając pomagasz By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.   Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...

Artykuły

Jak przygotować kawę korzenną?
Jak przygotować kawę... Zimowy, świąteczny czas to moment, który wielu osobom kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem. Najlepiej, jeżeli takie błogie lenistwo wzbogaci się o domowe pierniki i kawę z dodatkiem...

Porady

Za sanatorium się płaci
Za sanatorium się płaci Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie

Reklama

Partnerzy

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości