Ostatnie wiadomości:
Jak zdobyć certyfikt f gaz? - czwartek, 04 lipca 2024 15:45
Buty do biegania od Under Armour – czy warto? - środa, 19 czerwca 2024 18:15
Wskazówki, co robić w deszczowy dzień - czwartek, 06 czerwca 2024 16:05
Dieta Low IG – co to jest? - czwartek, 14 marca 2024 21:54
Zdrowe słodziki od Intenson - czy warto je polecić? - piątek, 24 listopada 2023 19:32
 • Załóż swoje konto!

Jak zdobyć certyfikt f gaz?

PDFDrukujEmail

20240630190651 gea5ba35e571fa8e1b980b6bef4fa1c14099791d482837e939daf243d391540eb0f7f1884f60888a168eb8e99dc23de5b971f288b574afd4d97deefd86a63ddbb 1280

Myślisz o tym, aby przygotować się do egzaminu z certyfikatem f gaz? Co musisz zrobić i do jakich czynności potem uprawniają. Między innymi tych wiadomości dowiesz się w poniższym wpisie. Dodatkowo poznamy powiązane zagadnienie niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. 

Czym są fluorowane gazy cieplarniane?

Fluorowane gazy cieplarniane mają wiele zastosowań w przemyśle i są to gazy wytwarzane przez człowieka. Co ważne są one w substancjach zubożających warstwę ozonową. To gazy cieplarniane, które mają silne oddziaływanie i nawet większy wpływ na globalne ocieplenie niż dwutlenek węgla (CO2). Z tej racji powodują zmiany klimatu. 

Unia Europejska stworzyła obowiązkowy dokument, czyli dwa akty ustawodawcze. Są to:

    • rozporządzenie w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych
    • dyrektywa dotycząca emisji z systemów klimatyzacji w pojazdach silnikowych.

Systematycznie poprowadzona jest aktualizacja procedur. 

EEA gromadzi zgłaszane przez przedsiębiorstwa dane w zakresie produkcji, przywozu, wywozu, niszczenia i stosowania jako surowców tych gazów cieplarnianych na terenie Unii Europejskiej. Systematycznie dochodzi też do kontroli w przedsiębiorstwach. Przedsiębiorstwa powinny zwracać szczególną uwagę, czy nie pojawia się nowe rozporządzenie w sprawie f gazy. 

Jak zdobyć certyfikat f gaz?

Myślisz o tym, aby otrzymać certyfikat F-gazy i zastanawiasz się, czy jest trudny? Z pewnością ważne jest przygotowanie teoretyczne, ale i praktyczne. Warto wybrać szkołę, która przygotuje Cię do tego, aby uzyskać uprawnienia i będziesz mógł przeprowadzać kontrole w firmach.

Dokumentację potrzebną do rekrutacji znajdziesz na stronie szkolących. Szkolenie w większości przypadków jest stacjonarne. Biorą w nim udział fachowcy, którzy posiadają odpowiednie przeszkolenie. Przekazują kursantom wiedzę i doświadczenie. Kurs sprawdzi się nawet jeżeli procedury f gazowe są Ci całkowicie obce. Niezwykle ważne są zajęcia praktyczne.

Egzamin na F-gazy zdaje się bezpośrednio przed komisją, powołaną przez Urząd Dozoru Technicznego. Jeżeli zda się egzamin można natychmiastowo rozpocząć pracę.

Certyfikat uprawnia do większości urządzeń i sieci w tym wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, albo ciepłowniczych. Aby zdobyć certyfikat f gazy należy zdobyć wynik pozytywny egzaminu. Procedury przyznawania certyfikatu są jasno określone. Wszystko przechodzi przez urząd dozoru technicznego, który zna procedury f gazy. 

Jeżeli ukończysz kolenie i zdasz egzamin, otrzymasz certyfikat oraz uprawnienie gazowe typu „F”. Prace, które będzie mógł wykonywać to:

    • Prace przy urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych
    • Instalowanie systemów chłodnictwa
    • Prace przy nowoczesnych systemach urządzeń, w których występuje czynnik chłodniczy
    • Serwis agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych

Ile trwa nauka serwisowania stacjonarnych urządzeń chłodniczych?

Do uzyskania certyfikatu z kursu potrzebne jest uczęszczanie na kurs i zdanie egzaminu. Szkolenie f gaz trwa około 2 tygodnie i odbywa się w takich miastach jak np. Zabrze, Warszawa, Poznań, Bydgoszcz, Olsztyn, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Wrocław, Konin, Rzeszów, Łódź, Lublin oraz Białystok.

Jeżeli zastanawiasz się jak się zapisać na kurs, to możesz to zrobić na kilka sposobów.

    • Telefonicznie
    • Przez terminarz szkoleń
    • Przez kursy online

Szczegóły możesz znaleźć na kursyzawodowe.pl. Z pewnością znajdziesz te szkolenia f gaz, które najbardziej Cię interesują. W razie pytań np. o koszt szkolenia kurs f gazy możesz napisać przez formularz kontaktowy.

 

Czy myśleliście kiedyś o takim kursie? Preferowalibyście szkolenie online, czy stacjonarne?

Przegląd prasy

Klikając pomagasz
Klikając pomagasz By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.   Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...

Artykuły

Piwniczka Ogrodowa - Przewodnik po Wybieraniu i Instalacji
Piwniczka Ogrodowa -... Piwniczka ogrodowa to praktyczne i tradycyjne rozwiązanie, które od wieków służy do przechowywania żywności i napojów. W dobie lodówek i zamrażarek, piwniczka ogrodowa nie straciła na...

Porady

Za sanatorium się płaci
Za sanatorium się płaci Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie