Ostatnie wiadomości:
Jak zdobyć certyfikt f gaz? - czwartek, 04 lipca 2024 15:45
Buty do biegania od Under Armour – czy warto? - środa, 19 czerwca 2024 18:15
Wskazówki, co robić w deszczowy dzień - czwartek, 06 czerwca 2024 16:05
Dieta Low IG – co to jest? - czwartek, 14 marca 2024 21:54
Zdrowe słodziki od Intenson - czy warto je polecić? - piątek, 24 listopada 2023 19:32
 • Załóż swoje konto!

Najnowsze Wiadomości

Piwniczka Ogrodowa - Przewodnik po Wybieraniu i Instalacji
Piwniczka Ogrodowa - Przewodnik po... Piwniczka ogrodowa to praktyczne i tradycyjne rozwiązanie, które od wieków służy do przechowywania żywności i napojów. W dobie lodówek i zamrażarek, piwniczka...
Jak zdobyć certyfikt f gaz?
Jak zdobyć certyfikt f gaz?

Myślisz o tym, aby przygotować się do egzaminu z...

Żelazo w organizmie: Funkcje, znaczenie i suplementacja
Żelazo w organizmie: Funkcje,...

Żelazo lecznicze to forma żelaza, która jest stosowana...

Jak Zbudować Własny Domek Ogrodowy: Praktyczny Przewodnik
Jak Zbudować Własny Domek Ogrodowy:...

Budowa własnego domku ogrodowego może być...

Plecak Kabinowy: idealne rozwiązanie na krótkie podróże
Plecak Kabinowy: idealne rozwiązanie...

Plecak kabinowy to nieodłączny towarzysz nowoczesnego...

Zgłoś zaginięcie

PDFDrukujEmail

Natychmiast rozpocznij działania poszukiwawcze. Nie czekaj, aż sprawa rozwiąże się „sama”. Nie ma i nigdy nie było zalecenia czy przepisu, aby wstrzymać się z poszukiwaniem przez pierwsze 24 godziny od momentu zaginięcia.

Co robić w pierwszej kolejności?

 • Powiadom o zaginięciu rodzinę, przyjaciół i znajomych osoby zaginionej. Zapytaj, kiedy ostatni raz widzieli lub rozmawiali z Twoim bliskim. Zorientuj się, czy mogą pomóc - może coś wiedzą, może będą mogli pomóc w poszukiwaniach. działanie w pojedynkę jest znacznie trudniejsze.
 • Przeszukaj okolicę domu - strychy, piwnice, garaże, dachy, okolice ostatniego miejsca, gdzie osoba zaginiona była widziana, parki, laski, miejsca, w których lubiła bywać.
 • Sprawdź, czy nie zniknęły jej rzeczy osobiste. Jeżeli tak - zrób ich listę. Pamiętaj, że zaginięciem jest nie tylko zniknięcie osoby w niewyjaśnionych okolicznościach. To także sytuacja, w której Twój bliski niespodziewanie dla wszystkich spakował swoje rzeczy i zniknął nikomu nie zostawiając wiadomości.
 • Przygotuj zdjęcie zaginionej osoby. Jeśli posiadasz tylko jedno, idź najpierw do najbliższego fotografa. Fotograf zrobi reprodukcje (także z dokumentów, bez konieczności ich niszczenia). Zrób 20 odbitek. Jeżeli jest taka możliwość, to poproś fotografa, aby zapisał zdjęcie w wersji elektronicznej na płycie CD lub innym nośniku.
 • Zgłoś zaginiecie policji oraz do ITAKI.

Jak zgłosić zaginięcie policji?

 • Idź osobiście na najbliższy komisariat w miejscu zaginięcia (ewentualnie najbliższy Twojego miejsca zamieszkania).
 • Poinformuj, że chcesz zgłosić zaginięcie. Przyjęcie trwa około godziny, policjant musi poznać jak najwięcej faktów, aby móc Ci pomóc w poszukiwaniach.
 • Zostaniesz poproszony o zdjęcie zaginionego. Powinieneś je mieć przy sobie.
 • Zapytaj policjanta, czy dane zaginionej osoby jeszcze tego samego dnia zostaną wprowadzone do policyjnego systemu komputerowego.
 • Poproś o zaświadczenie potwierdzające, że zaginięcie zostało przyjęte. Przyda Ci się ono w trakcie prowadzonych poszukiwań oraz do zgłoszenia zaginięcia do ITAKI.

Pamiętaj:

 • Policjant ma obowiązek przyjąć zgłoszenie od razu. Nie ma żadnego przepisu mówiącego, że od chwili zaginięcia do przyjęcia zgłoszenia przez policję musi upłynąć jakiś czas (np. 48 godzin).
 • Policjant nie ma prawa komentować Twojej sprawy w sposób dla Ciebie nieprzyjemny lub obraźliwy.
 • Jeżeli nie jesteś zadowolony z pracy policji – możesz poskarżyć się do zwierzchników policjanta zajmującego się Twoją sprawą. O skardze poinformuj ITAKĘ (przyślij kopię pisma).
 • Jeśli chcesz sprawdzić, czy policjant właściwie zajął się Twoją sprawą, zobacz: Obowiązki policji.

Jak zgłosić zaginięcie do ITAKI?

 • W pierwszej kolejności należy wypełnić i wysłać zgłoszenie zaginięcia on-line.
 • Następnie należy wydrukować i wypełnić formularz papierowy i wysłać do ITAKI wraz z innymi dokumentami.

Przeczytaj informację, jak to zrobić w trzech prostych krokach: zgłoszenie zaginięcia.

UWAGA! Jeżeli podstawowe dane na temat zaginięcia zostały już przekazane za pośrednictwem 24h linii wsparcia, przejdź bezpośrednio do: formularza papierowego.

Co zrobić, jeżeli osoba nie odnalazła się pomimo podjęcia opisanych działań?

Przeczytaj poradnik Jak szukać z kolejnymi ważnymi informacjami.

Co zrobić, jeżeli zaginęło dziecko / osoba starsza lub chora?

 • Jak najszybciej zgłoś zaginięcie policji i do ITAKI.
 • W tej sytuacji możesz liczyć na aktywne działania policji i innych służb. W zależności od sytuacji możliwe jest przeczesywanie terenu, użycie psów, śmigłowca z kamerą termowizyjną itp.
 • Jeżeli nie istnieje zagrożenie, że nagłośnienie sprawy w mediach może sprowadzić na osobę zaginioną niebezpieczeństwo, wtedy szybko skontaktować się z lokalnymi i ogólnopolskimi stacjami telewizyjnymi.

Co robić, jeżeli bliska osoba zaginęła prawdopodobnie za granicą?

 • Zbierz jak najdokładniejsze informacje o pobycie osoby zaginionej w obcym kraju:
  • adres, miejscowość lub przynajmniej region, gdzie ostatnio przebywała
  • kiedy była widziana po raz ostatni
  • co robiła za granicą: czy podróżowała, uczyła się, pracowała itd. Jeśli pracowała, to jaka była to praca?
  • w jakich warunkach mieszkała – w hotelu, schronisku, wynajętym pokoju? Czy mieszkała sama, czy też z kimś jeszcze?
  • jakie dokumenty przy sobie posiadała?
  • czy było coś niepokojącego w jej zachowaniu przed zaginięciem?
  • czy miała jakieś trudności, na przykład z pracą czy mieszkaniem?
 • Postaraj się skontaktować z resztą Twojej rodziny oraz z przyjaciółmi i znajomymi osoby zaginionej. Może ktoś z nich ma wciąż z nią kontakt? Spróbuj także dotrzeć do osób, z którymi osoba zaginiona zetknęła się za granicą – pracodawcą, znajomymi z pracy, współlokatorami itd. Zapytaj, co wiedzą o okolicznościach zaginięcia, poproś o pomoc w poszukiwaniach. Ustal, jak będziecie się kontaktować.
 • Zgłoś zaginięcie na policji. Polska policja następnie powiadomi o zaginięciu policję w kraju zaginięcia. Pamiętaj, że przy zaginięciu zagranicznym nie musisz zgłaszać zaginięcia w miejscu zameldowania osoby zaginionej! Najlepiej zgłoś zaginięcie w jednostce policji w miejscu Twojego zamieszkania. Zgłoś zaginięcie do ITAKI. Fundacja współpracuje z różnymi mediami i organizacjami poza granicami Polski, które mogą pomóc w poszukiwaniach. Pracownicy ITAKI będą służyć Ci poradami oraz wsparciem.
 • Skontaktuj się z polskim służbami konsularnymi w kraju zaginięcia lub krajach, w których może przebywać zaginiony. Konsulat możesz prosić o:
  • sprawdzenie, czy osoba zaginiona nie figuruje w ich rejestrach (jeśli kiedykolwiek zwracała się w jakiejś sprawie do konsulatu, powinno być to odnotowane)
  • sprawdzenie, czy konsulat posiada informację o pobycie osoby zaginionej w szpitalu, areszcie lub więzieniu. Konsulaty powinny być powiadamiane o tego typu sytuacjach! Jeśli znasz co najmniej region zaginięcia, możesz również prosić konsulat o obdzwonienie tych placówek w tym regionie i sprawdzenie, czy zaginiony tam nie trafił. Pamiętaj jednak, że są kraje, gdzie dane osobowe podlegają ścisłej ochronie i z uzyskaniem tego typu informacji mogą być problemy, jeśli np. osoba w więzieniu zastrzeże, żeby nie informować o jej zatrzymaniu rodziny
  • kontakt do organizacji polonijnej lub mediów z regionu, gdzie doszło do zaginięcia, która mogłaby udzielić pomocy w poszukiwaniach
 • Skontaktuj się z programem telewizyjnym „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie” i dowiedz się, kiedy program może wyemitować informację o zaginięciu Twojego bliskiego. Choć zaginięcie zdarzyło się za granicą, nie jest wykluczone, że program obejrzy ktoś, kto posiada jakieś wartościowe informacje.
 • Spróbuj nawiązać kontakt z mediami działającymi w kraju, gdzie doszło do zaginięcia. Może uda się umieścić w nich informację o zaginięciu? Spróbuj też zorientować się, czy w kraju zaginięcia nie istnieje organizacja polonijna, która mogłaby udzielić Ci pomocy. Jak napisaliśmy wcześniej, warto pytać o takie informacje w konsulatach polskich.
 • Jeżeli istnieje taka możliwość, warto pojechać do kraju, gdzie zaginął Twój bliski, żeby zgłosić zaginięcie na policji tego kraju (co przyspieszy jej działania) i prowadzić poszukiwania w miejscu zaginięcia. Poszukiwania możesz prowadzić podobnymi sposobami, jak poszukiwania osoby zaginionej w Polsce. W miarę możliwości ITAKA postara się udzielić Ci w takich poszukiwaniach pomocy.

Co robić, jeżeli zaginięcie zdarzyło się kilka/wiele lat temu?

 • Zgłoś zaginięcie policji i do ITAKI.
 • Napisz nam, jak prowadzone były do tej pory poszukiwania, co udało się zrobić policji. Prześlij nam zdjęcie zaginionego (nawet jeśli jest już nieaktualne).
 • Jeśli nigdy nie zgłoszono zaginięcia na policji, nie oznacza to, że nie może zrobić tego teraz. Porozmawiaj z bliskimi, dowiedz się, dlaczego nigdy nie powiadomiono policji i te wyjaśnienia przedstaw policjantowi któremu zgłosisz zaginięcie.

Apele o pomoc

Pomóżmy Piotrowi
Pomóżmy Piotrowi W wieku 23 lat uległem bardzo poważnemu wypadkowi. Skutek wypadku to; złamany kręgosłup na...

Przegląd prasy

Klikając pomagasz
Klikając pomagasz By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.   Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...

Artykuły

Piwniczka Ogrodowa - Przewodnik po Wybieraniu i Instalacji
Piwniczka Ogrodowa -... Piwniczka ogrodowa to praktyczne i tradycyjne rozwiązanie, które od wieków służy do przechowywania żywności i napojów. W dobie lodówek i zamrażarek, piwniczka ogrodowa nie straciła na...

Porady

Za sanatorium się płaci
Za sanatorium się płaci Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie

Zaginieni - Fundacja Itaka