Ostatnie wiadomości:
Jak zdobyć certyfikt f gaz? - czwartek, 04 lipca 2024 15:45
Buty do biegania od Under Armour – czy warto? - środa, 19 czerwca 2024 18:15
Wskazówki, co robić w deszczowy dzień - czwartek, 06 czerwca 2024 16:05
Dieta Low IG – co to jest? - czwartek, 14 marca 2024 21:54
Zdrowe słodziki od Intenson - czy warto je polecić? - piątek, 24 listopada 2023 19:32
  • Załóż swoje konto!

Nie płać za darmowe leczenie

PDFDrukujEmail

Odmówiono ci leków, bo za drogie? Odesłano z kwitkiem z izby przyjęć lub w szpitalu zażądano łapówki za zabieg? A może stałeś się ofiarą błędu lekarskiego i nie wiesz, jak walczyć o odszkodowanie?

Już dziś rusza wielka akcja "SE", w trakcie której wyjaśnimy naszym Czytelnikom, jakie prawa mają jako pacjenci. We wtorek w naszej redakcji dyżurować będzie rzecznik praw pacjenta Barbara Kozłowska (52 l.). Rzecznik ma spore uprawnienia. Może np. żądać wyjaśnień od szpitali, składać doniesienia do prokuratury. Ma też prawo karać finansowo placówki służby zdrowia, jeśli uzna, że działają na szkodę chorych. Pacjenci będą więc mogli poskarżyć się pani rzecznik oraz uzyskać poradę prawną. Także "SE" przez najbliższe dni będzie podpowiadał Czytelnikom, jakie mają prawa. Rozpoczynamy od prawa do leczenia za darmo. Polska konstytucja i ustawa zdrowotna gwarantują nam takie prawo. Radzimy więc wszystkim pacjentom: nie dawajcie łapówek. Grozi za to do 10 lat więzienia. Jeśli to medycy żądają od nas koperty, najlepiej zgłosić ten fakt do prokuratury.

- Dałem lekarzowi kopertę za przyśpieszenie operacji mojego ojca. Wcześniej lekarz powiedział mi, że stan taty jest ciężki, ale jest kolejka. Bałem się, że ojciec nie doczeka zabiegu i zapłaciłem. Uważam, że lekarz był nieuczciwy. Czy jeśli doniosę do prokuratury na lekarza, może mi coś grozić?

- Niekoniecznie. Jeśli pacjent lub ktoś z jego bliskich zmuszeni stanem zdrowia lub innymi okolicznościami wręczyli łapówkę, to nie poniesie żadnej konsekwencji, o ile powiadomi o tym policję lub prokuraturę odpowiednio wcześnie. To znaczy organa ścigana powinny się dowiedzieć o łapówce od osoby, która ją wręczała. Jeśli powiadomi o tym świadek, np. pielęgniarka czy salowa, to będą ukarane obie strony. Zarówno przyjmujący, jak i wręczający.

- Moja mama jest po operacji. Jedna z pielęgniarek zgłosiła się do mnie i zapytała, czy nie chcę bardziej troskliwej i starannej opieki dla niej. Poskarżyłam się oddziałowej, ale ta powiedziała, że taki jest zwyczaj.

- Już sama propozycja korupcyjna jest przestępstwem! Dotyczy to personelu medycznego, który proponuje lepszą opiekę za łapówkę, a także pacjentów, którzy chcą płacić. Żeby uniknąć problemów z tłumaczenia się z przestępstwa, pacjenci powinni przyjąć zasadę: nie proponuj, nie wręczaj, nie obiecuj, że się odwdzięczysz za coś, co należy ci się nieodpłatnie.

- Czy można wręczyć lekarzowi butelkę alkoholu jako dowód wdzięczności już po zakończeniu leczenia? Czy to też jest łapówka?

- Zwyczaj wręczania dowodów wdzięczności po leczeniu jest wciąż rozpowszechniony. Lepiej jednak jest nie dziękować w taki sposób. W razie czego sąd lub organa ścigana mogą nie potraktować tego jako wyrazu życzliwości, tylko przekupstwo. Np. że dało się lekarzowi prezent z przekonaniem, że w przyszłości będzie nas lepiej traktował.

Cennik łapówek w polskich szpitalach:

500-1000 zł - załatwienie miejsca w Centrum Onkologii w Warszawie
5000 zł - operacja kardiochirurgiczna w szpitalu w Białymstoku
8000 zł - komplet dokumentacji medycznej uprawniającej do otrzymania renty w Gorzowie Wlkp.
od 1000 zł - zabieg cesarskiego cięcia wykonany przez "sławę medyczną" we Wrocławiu
150 zł - załatwienie zwolnienia lekarskiego w Działdowie
od 1000 zł - operacja przepukliny i żylaków w szpitalu w Zamościu
700 zł - ominięcie kolejki w przyjęciu do szpitala w Lublinie
150 zł - zastrzyki w stawy kolanowe wykonywane przez lekarza w Lesku
150 zł - wystawienie lewego zaświadczenia do ZUS w Przemyślu
10 000 zł - operacja neurochirurgiczna we Wrocławiu
150 zł - przyjęcie na oddział ortopedii w szpitalu w Kielcach
13 000 zł - operacja na sercu w szpitalu w Warszawie
100 zł - załatwienie zwolnienia lekarskiego w Polanicy
200-1000 zł - "lepsza" opieka w szpitalu w Sosnowcu
15 000 zł - operacja ortopedyczna i "lepsza opieka" po zabiegu w Poznaniu
1300-4000 zł - przyspieszenie operacji na kręgosłup w Lublinie
1300 zł - operacja kamieni nerkowych w szpitalu Busku-Zdroju
5000 zł - - przyjęcie na oddział neurochirurgii na Dolnym Śląsku
100 zł - zdjęcie szwów pooperacyjnych w szpitalu we Wrocławiu

Dane powstały w oparciu o zakończone bądź trwające śledztwa i procesy dotyczące korupcji w polskiej służbie zdrowia

źródło www.se.pl

Przegląd prasy

Klikając pomagasz
Klikając pomagasz By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.   Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...

Artykuły

Piwniczka Ogrodowa - Przewodnik po Wybieraniu i Instalacji
Piwniczka Ogrodowa -... Piwniczka ogrodowa to praktyczne i tradycyjne rozwiązanie, które od wieków służy do przechowywania żywności i napojów. W dobie lodówek i zamrażarek, piwniczka ogrodowa nie straciła na...

Porady

Za sanatorium się płaci
Za sanatorium się płaci Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie