Jak szukać zaginionych - poradnik
sobota, 11 kwietnia 2009 23:24
Mieszkanie i okolica
- Jeśli znasz trasę, którą miała przebyć osoba zaginiona – prześledź ją krok po kroku, przystanek po przystanku, odwiedź z plakatem każdy sklep, stację benzynową, zapytaj osób tam pracujących czy nie rozpoznają osoby z plakatu.
- Sprawdź dostępne, a należące do osoby zaginionej billingi rozmów telefonicznych, wyciągi z kart bankowych i kredytowych. Niestety niektóre informacje są udzielane tylko policji lub prokuraturze.
- Przejrzyj rzeczy zaginionego – komputer, zapiski, notatki. Choć jest to naruszenie prywatności Twojego bliskiego, to być może właśnie tam znajdziesz wskazówki, które mogą pomóc i być może uratować bliską osobę.
Telefon komórkowy
- Jeśli osoba zaginiona posiadała telefon i jest włączony, to możesz liczyć, że ma go cały czas przy sobie. Wysyłaj SMS-y z informacją, że trwają poszukiwania, że się martwisz, że czekasz na znak.
- Jeśli telefon jest wyłączony także warto wysłać SMS – gdy zostanie włączony choć na chwilę operator zarejestruje miejsce, w którym była karta telefonu w chwili odebrania SMS-a. Ustaw opcję raportowania, aby dostać informację o odbiorze SMS-a. Policję poproś o zwrócenie się do operatora z pytaniem o miejsce ostatniego logowania karty SIM.
- Warto zaopatrzyć się w aparat telefoniczny z identyfikacją numeru. W razie głuchych telefonów, lub niejasnych informacji będziesz miał szansą oddzwonić na numer, z którego do Ciebie dzwoniono.
- Sugerujemy aby nie zmieniać numeru telefonu, którym posługuje się rodzina. Bywają sytuacje kiedy osoba zaginiona chce nawiązać kontakt z rodziną i ma z tym problem ponieważ numer został zmieniony.
Znajomi
- Porozmawiaj z dalszymi znajomymi osoby zaginionej – pracodawcą, wychowawcą czy pedagogiem w szkole. Ich sugestie także mogą okazać się pomocne w poszukiwaniach.
Plakaty
- Rozwieś w okolicy miejsca zaginięcia plakaty ze zdjęciem osoby zaginionej i informacjami o niej. Taki plakat możesz wydrukować bezpośrednio ze stron internetowej ITAKI. Jeżeli sprawa nie jest do nas zgłoszona – możesz samodzielnie go wykonać. Plakat powinien zawierać: zdjęcie, imię, nazwisko, datę i miejsce zaginięcia, znaki szczególne, ubiór w dniu zaginięcia oraz telefon kontaktowy, najlepiej policji lub swój. Pamiętaj, że wywieszenie plakatu wymaga zgody zarządcy budynku.
Instytucje
- Skontaktuj się ze szpitalami działającymi w okolicy, być może tam przebywa Twój bliski. Numery telefonów do szpitali znajdziesz w Bazie szpitali. Dzwoniąc należy pytać o „Ruch Chorych” lub inaczej „Statystyki” – pion administracji, który znajduje się w każdym szpitalu i posiada informacje o przyjęciach i wypisach wszystkich pacjentów (pełniejszą niż izba przyjęć). Koniecznie zapytaj także o osoby NN (osoby o nieustalonej tożsamości), które pasują do rysopisu poszukiwanej przez Ciebie osoby. Do szpitali w okolicy miejsca zaginięcia można udać się też osobiście ze zdjęciem osoby zaginionej lub przygotowanym plakatem.
- Skontaktuj się z działającymi w okolicy noclegowniami, schroniskami, jadłodajniami. Numery telefonów do szpitali znajdziesz w Bazie placówek pomocy społecznej. Być może tam przebywa Twój bliski.
- Warto także sprawdzić izby wytrzeźwień. UWAGA! Zdarza się, że pracownicy izb ze względu na ochronę danych osobowych nie chcą ujawniać informacji o pacjentach, warto wtedy poprosić o pomoc policjanta prowadzącego sprawę.
- Jeżeli zaginięcie nastąpiło w mieście, powiadom straż miejską (telefonicznie). Możesz też poprosić o pomoc osobiście zostawiając plakaty dla patroli.
- Skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu Twojego bliskiego. Już najprostsze informacje, które będzie mógł Ci udzielić, mogą być ważne dla poszukiwań
Media
- Skontaktuj się z redakcjami lokalnych gazet, stacji TV, portali internetowych. Poproś o zamieszczenie komunikatu o zaginięciu. Do każdej redakcji dostarcz zdjęcie i krótką informację kto i kiedy zaginął. Niektóre redakcje pobierają opłaty traktując komunikat jak zwyczajne ogłoszenie. Często wymagane jest też zaświadczenia z policji o zgłoszeniu zaginięcia.
- Skontaktuj się z redakcją programu "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie" (TVP1). Aby zgłosić zaginięcie należy wypełnić i przesłać formularz oraz kopię zaświadczenia z policji o zgłoszeniu zaginięcia. Rodzina musi liczyć się z koniecznością wzięcia udziału w programie. Więcej informacji na stronie www.ktokolwiekwidzial.pl lub pod nr telefonu 022 851 10 35 (poniedziałek – piątek w godz. 9.30 – 15.30)
Internet
- Poszukaj śladów zaginionego w internecie – fora dyskusyjne na stronach np. o hobby Twojego bliskiego, czy o muzyce, której jest fanem; portale społecznościowe typu nasza-kalsa, grono, epuls. Być może wpisy i aktywność tuż przed zaginięciem dadzą Ci jakąś wskazówkę co mogło być przyczyną zaginięcia
- Jeżeli masz taką możliwość to warto założyć stronę internetową o poszukiwaniach, lub skorzystać z prostszych rozwiązań w Internecie np. rozesłać maile ze zdjęciem zaginionego do wszystkich znajomych. Można w ten sposób poprosić o pomoc w rozwieszaniu plakatów.
Pomysły
- Wykorzystaj wszystko co przychodzi Ci do głowy – może Twój listonosz zechce włożyć do skrzynek pocztowych ulotkę o poszukiwaniach, lub lokalna korporacja taksówkarska przekaże informację o zaginionym (rysopis) drogą radiową wszystkim taksówkarzom. Możesz także poprosić lokalne parafie o podanie komunikatu o zaginięciu po każdej mszy.
Pamiętaj
Nie ma idealnego katalogu zachowań… każda sprawa jest inna… jeżeli masz wątpliwości co jeszcze robić zadzwoń . Nie ma pytań niewłaściwych, dziwnych itp. Jesteśmy po ty, by pomóc.
Ważne! Nie wstydź się mówić o zaginięciu, nagłaśniać sprawy.
« poprzednia | następna » |
---|
Przegląd prasy
Klikając pomagasz
By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.
Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...
Zasiłki dla bezrobotnych...
(08/09/2024)
Waloryzacja emerytur i rent...
(08/09/2024)
Od dziś łatwiej mogą Cię...
(08/09/2024)
22.02 - 28.02 - Tydzień...
(08/09/2024)
ZUS - od 1 marca coroczna...
(08/09/2024)
Emeryci i renciści będą...
(08/09/2024)
Artykuły
Edukacja domowa - czy...
Edukacja domowa, czyli alternatywna forma kształcenia, zyskuje na popularności w Polsce i na świecie. Coraz więcej rodziców decyduje się na nauczanie swoich dzieci w domu, zamiast posyłać...
Porady
Za sanatorium się płaci
Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie
Wniosek o ogłoszenie...
(08/09/2024)
Zjawisko przemocy domowej
(08/09/2024)
Zasiłek okresowy
(08/09/2024)
Nie płać za darmowe leczenie
(08/09/2024)
Co zrobić, gdy łamane są...
(08/09/2024)
Co możesz zrobić gdy gmina...
(08/09/2024)
Rozwód z adwokatem czy bez?
(08/09/2024)
Serwisy portalu
elubin.pl - Portal informacyjny Lubina i okolic- Portal informacyjny Lubina i okolic
Lubiński Magazyn Informacyjny - Lubin, Lubin portal - Lubin, Lubin portal
Cukrzyca - Kompendium wiedzy na temat tej przewlekłej choroby.
Alkoholizm - Pierwszy Polski portal o uzależnieniu od alkoholu
Polub nas
Reklama
Informacje
Online
Naszą witrynę przegląda teraz 73 gości
Nowości
- Edukacja domowa - czy potrzeba zgody? Jak ją uzyskać?
- Impreza integracyjna dla pracowników - Jak zorganizować udaną integrację?
- Świat płatnych ankiet: najnowsze informacje
- Gotowość na sytuacje kryzysowe: Jak organizacje pozarządowe mogą pomóc społecznościom w kryzysie
- Jak wybierać drewniane domki ogrodowe?
- Szafki łazienkowe - czy wiesz, jaki model będzie pasował do Twojej przestrzeni?
- Dlaczego pożyczka na 60 dni może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem?
Popularne
- Klikając pomagasz
- Obowiązki policji
- PODSTAWOWE ZABIEGI RESUSCYTACYJNE U DOROSŁYCH
- Jak szukać zaginionych - poradnik
- Waloryzacja emerytur i rent oraz dodatków do nich w 2010 r. będzie niższa od ubiegłorocznej
- Wiesz coś o osobie zaginionej?
- Pomoc społeczna w Internecie
- Zjawisko przemocy domowej
- Zgłoś zaginięcie
- Zasiłki dla bezrobotnych wyższe, ale na krócej