1 procent podatku. Jak i komu możesz go przekazać
Poprawiony: piątek, 26 lutego 2010 23:04 wtorek, 09 lutego 2010 00:06
To właśnie dlatego przedstawiamy wykaz przede wszystkim naszych lubuskich instytucji. Warto je wspierać. Można w ten sposób próbować naprawić mały kawałek świata wokół nas. Warto pomagać solidnym i sprawdzonym organizacjom, które działają lokalnie i w ten sposób pomagają rozwiązywać codzienne problemy, które nierzadko dotykają Ciebie samego. To właśnie lokalne organizacje najlepiej znają potrzeby i braki społeczności, z którą się stykają na co dzień.
1 proc. to jedyna część podatku, o której sami decydujemy. Tylko od nas zależy gdzie trafi. Przekazanie go na wybraną organizację pożytku publicznego nic nie kosztuje, a może zmieniać na lepsze świat wokół nas.
Przekaż 1 proc. swojego podatku należnego wybranej organizacji, która działa w dobrym celu. To jest bardzo proste! Nie musisz chodzić na pocztę, robić przelewów itp. Wystarczy na końcu formularza PIT wypełnić wniosek o przekazanie części podatku należnego na rzecz wybranego „pożytku”. Przelew zrobi za ciebie urząd skarbowy.
Ty musisz wskazać jedynie, komu chcesz podarować część swojego podatku - wpisując nazwę oraz numer KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) wybranej przez Ciebie organizacji.
Możesz wybrać tylko jedną organizację, którą chcesz wesprzeć. Koniecznie musi być wpisana do KRS. Takiej, która w nim nie figuruje można dać jedynie darowiznę. Ją też można odliczyć od podatku, ale już na zupełnie innych zasadach.
Czy możesz przekazać 1 proc. podatku konkretnej osobie, np. choremu dziecku? Tak, ale nie bezpośrednio. Prawo mówi bowiem, że twoje pieniądze muszą trafić na ogólne konto organizacji pożytku publicznego.
Ale możemy przecież wpłacić je na taką instytucję, która ma pod swoją opieką osobę, o której wiesz, że potrzebuje pomocy. Jeśli chcesz, by twoje pieniądze właśnie do niej trafiły, wpisz jej imię i nazwisko w rubrykę zeznania podatkowego pt. Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem. Ta rubryka znajduje się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazaniem darowizny.
Warto wpłacać, bo nawet najdrobniejsza suma pomnożona przez setki wpłat daje duże pieniądze, które mogą bardzo przydatne danej organizacji. Na pewno żaden grosz się nie zmarnuje, bo muszą one bardzo skrupulatnie rozliczać się z przekazanych przez nas kwot. Kontrola nad wydatkowaniem publicznych pieniędzy jest duża.
1 procent krok po kroku
1. Sprawdź, czy możesz przekazać 1 procent podatku:
1 proc. podatku dochodowego mogą przekazać organizacjom:
* podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);
* podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
* podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
* 1 procent mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.
2. Wybierz organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1 proc.
Wykaz wszystkich organizacji, (także spoza woj. lubuskiego) którym można przekazać 1 proc. przy rozliczeniach za 2009 r. dostępny jest na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: http://www.mpips.gov.pl/bip/index.php?idkat=2268
Wykaz organizacji uprawnionych do zbierania 1 proc. można znaleźć także w internetowej bazie organizacji pożytku publicznego w portalu ngo.pl
3. Wypełnij odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38)
Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są „Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”) wpisujemy nazwę i numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której chcemy przekazać 1 proc.
Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać, nie może ona jednak przekraczać 1 proc. podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Na jednym formularzu PIT podatnik można przekazać odpis 1 procenta tylko dla jednej organizacji. Jeśli jednak rozliczasz się na więcej niż jednym formularzu - w każdym z nich możesz wskazać inną organizację pożytku publicznego.
W składanym zeznaniu podatkowym możesz podać dodatkowe informacje, które w twojej ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1 procenta przez organizację pożytku publicznego (np. wskazać na konkretny cel). Przeznaczona jest na to specjalna rubryka „Informacje uzupełniające” (poz. 132-134 – PIT-28, poz. 308 - 310 – PIT-36, poz. 108 – 110 – PIT-36L, poz. 127 – 129 – PIT-37, poz.58 – 60 – PIT-38). Informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot;
4. Złóż zeznanie podatkowe i zapłać podatek
Wniosek o przekazanie 1 proc. wybranej organizacji, zostanie zrealizowany tylko wtedy, gdy zapłacisz w pełnej wysokości należny podatek.
Pieniądze - 1 proc. podatku należnego - na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe.
Z wyliczonej kwoty potrącone zostaną koszty przelewu.
1 proc. można przekazać w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie lub w korekcie zeznania podatkowego, pod warunkiem, że zostanie ona złożona w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu składania zeznań podatkowych. Termin składania zeznań podatkowych mija 31 stycznia (dla ryczałtowców) oraz 30 kwietnia (dla pozostałych podatników).
Źródło: portal ngo.pl
« poprzednia | następna » |
---|
Przegląd prasy
Klikając pomagasz
By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.
Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...
Zasiłki dla bezrobotnych...
(03/11/2024)
Waloryzacja emerytur i rent...
(03/11/2024)
Od dziś łatwiej mogą Cię...
(03/11/2024)
22.02 - 28.02 - Tydzień...
(03/11/2024)
ZUS - od 1 marca coroczna...
(03/11/2024)
Emeryci i renciści będą...
(03/11/2024)
Artykuły
Peruki naturalne - podstawowe...
Peruki naturalne - podstawowe informacje!
Czy marzyłaś kiedyś o odmianie swojego wyglądu bez trwałych zmian, a jednocześnie o perfekcyjnej fryzurze? Naturalne peruki mogą być...
Porady
Za sanatorium się płaci
Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie
Wniosek o ogłoszenie...
(03/11/2024)
Zjawisko przemocy domowej
(03/11/2024)
Zasiłek okresowy
(03/11/2024)
Nie płać za darmowe leczenie
(03/11/2024)
Co zrobić, gdy łamane są...
(03/11/2024)
Co możesz zrobić gdy gmina...
(03/11/2024)
Rozwód z adwokatem czy bez?
(03/11/2024)
Serwisy portalu
elubin.pl - Portal informacyjny Lubina i okolic- Portal informacyjny Lubina i okolic
Lubiński Magazyn Informacyjny - Lubin, Lubin portal - Lubin, Lubin portal
Cukrzyca - Kompendium wiedzy na temat tej przewlekłej choroby.
Alkoholizm - Pierwszy Polski portal o uzależnieniu od alkoholu
Polub nas
Reklama
Informacje
Online
Naszą witrynę przegląda teraz 164 gości
Nowości
- Peruki naturalne - podstawowe informacje!
- Salon kuchni - serce domu i miejsce spotkań
- Korzyści ze stosowania soli potasowej jako nawozu
- Umiejętności prognozowania w koszykówce: przewodnik dla początkujących
- Dell XPS – niezrównana moc i styl dla najbardziej wymagających użytkowników w ofercie AG.pl
- Edukacja domowa - czy potrzeba zgody? Jak ją uzyskać?
- Impreza integracyjna dla pracowników - Jak zorganizować udaną integrację?
Popularne
- Klikając pomagasz
- Obowiązki policji
- Jak szukać zaginionych - poradnik
- Wiesz coś o osobie zaginionej?
- Pomoc społeczna w Internecie
- Zgłoś zaginięcie
- PODSTAWOWE ZABIEGI RESUSCYTACYJNE U DOROSŁYCH
- 22.02 - 28.02 - Tydzień Ofiar Przestępstw
- Zasiłki dla bezrobotnych wyższe, ale na krócej
- Emeryci i renciści będą mogli więcej zarobić