Ostatnie wiadomości:
Jak zdobyć certyfikt f gaz? - czwartek, 04 lipca 2024 15:45
Buty do biegania od Under Armour – czy warto? - środa, 19 czerwca 2024 18:15
Wskazówki, co robić w deszczowy dzień - czwartek, 06 czerwca 2024 16:05
Dieta Low IG – co to jest? - czwartek, 14 marca 2024 21:54
Zdrowe słodziki od Intenson - czy warto je polecić? - piątek, 24 listopada 2023 19:32
 • Załóż swoje konto!

Jak szukać zaginionych - poradnik

PDFDrukujEmail

Mieszkanie i okolica

 • Jeśli znasz trasę, którą miała przebyć osoba zaginiona – prześledź ją krok po kroku, przystanek po przystanku, odwiedź z plakatem każdy sklep, stację benzynową, zapytaj osób tam pracujących czy nie rozpoznają osoby z plakatu.
 • Sprawdź dostępne, a należące do osoby zaginionej billingi rozmów telefonicznych, wyciągi z kart bankowych i kredytowych. Niestety niektóre informacje są udzielane tylko policji lub prokuraturze.
 • Przejrzyj rzeczy zaginionego – komputer, zapiski, notatki. Choć jest to naruszenie prywatności Twojego bliskiego, to być może właśnie tam znajdziesz wskazówki, które mogą pomóc i być może uratować bliską osobę.

Telefon komórkowy

 • Jeśli osoba zaginiona posiadała telefon i jest włączony, to możesz liczyć, że ma go cały czas przy sobie. Wysyłaj SMS-y z informacją, że trwają poszukiwania, że się martwisz, że czekasz na znak.
 • Jeśli telefon jest wyłączony także warto wysłać SMS – gdy zostanie włączony choć na chwilę operator zarejestruje miejsce, w którym była karta telefonu w chwili odebrania SMS-a. Ustaw opcję raportowania, aby dostać informację o odbiorze SMS-a. Policję poproś o zwrócenie się do operatora z pytaniem o miejsce ostatniego logowania karty SIM.
 • Warto zaopatrzyć się w aparat telefoniczny z identyfikacją numeru. W razie głuchych telefonów, lub niejasnych informacji będziesz miał szansą oddzwonić na numer, z którego do Ciebie dzwoniono.
 • Sugerujemy aby nie zmieniać numeru telefonu, którym posługuje się rodzina. Bywają sytuacje kiedy osoba zaginiona chce nawiązać kontakt z rodziną i ma z tym problem ponieważ numer został zmieniony.

Znajomi

 • Porozmawiaj z dalszymi znajomymi osoby zaginionej – pracodawcą, wychowawcą czy pedagogiem w szkole. Ich sugestie także mogą okazać się pomocne w poszukiwaniach.

Plakaty

 • Rozwieś w okolicy miejsca zaginięcia plakaty ze zdjęciem osoby zaginionej i informacjami o niej. Taki plakat możesz wydrukować bezpośrednio ze stron internetowej ITAKI. Jeżeli sprawa nie jest do nas zgłoszona – możesz samodzielnie go wykonać. Plakat powinien zawierać: zdjęcie, imię, nazwisko, datę i miejsce zaginięcia, znaki szczególne, ubiór w dniu zaginięcia oraz telefon kontaktowy, najlepiej policji lub swój. Pamiętaj, że wywieszenie plakatu wymaga zgody zarządcy budynku.

Instytucje

 • Skontaktuj się ze szpitalami działającymi w okolicy, być może tam przebywa Twój bliski. Numery telefonów do szpitali znajdziesz w Bazie szpitali. Dzwoniąc należy pytać o „Ruch Chorych” lub inaczej „Statystyki” – pion administracji, który znajduje się w każdym szpitalu i posiada informacje o przyjęciach i wypisach wszystkich pacjentów (pełniejszą niż izba przyjęć). Koniecznie zapytaj także o osoby NN (osoby o nieustalonej tożsamości), które pasują do rysopisu poszukiwanej przez Ciebie osoby. Do szpitali w okolicy miejsca zaginięcia można udać się też osobiście ze zdjęciem osoby zaginionej lub przygotowanym plakatem.
 • Skontaktuj się z działającymi w okolicy noclegowniami, schroniskami, jadłodajniami. Numery telefonów do szpitali znajdziesz w Bazie placówek pomocy społecznej. Być może tam przebywa Twój bliski.
 • Warto także sprawdzić izby wytrzeźwień. UWAGA! Zdarza się, że pracownicy izb ze względu na ochronę danych osobowych nie chcą ujawniać informacji o pacjentach, warto wtedy poprosić o pomoc policjanta prowadzącego sprawę.
 • Jeżeli zaginięcie nastąpiło w mieście, powiadom straż miejską (telefonicznie). Możesz też poprosić o pomoc osobiście zostawiając plakaty dla patroli.
 • Skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu Twojego bliskiego. Już najprostsze informacje, które będzie mógł Ci udzielić, mogą być ważne dla poszukiwań

Media

 • Skontaktuj się z redakcjami lokalnych gazet, stacji TV, portali internetowych. Poproś o zamieszczenie komunikatu o zaginięciu. Do każdej redakcji dostarcz zdjęcie i krótką informację kto i kiedy zaginął. Niektóre redakcje pobierają opłaty traktując komunikat jak zwyczajne ogłoszenie. Często wymagane jest też zaświadczenia z policji o zgłoszeniu zaginięcia.
 • Skontaktuj się z redakcją programu "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie" (TVP1). Aby zgłosić zaginięcie należy wypełnić i przesłać formularz oraz kopię zaświadczenia z policji o zgłoszeniu zaginięcia. Rodzina musi liczyć się z koniecznością wzięcia udziału w programie. Więcej informacji na stronie www.ktokolwiekwidzial.pl lub pod nr telefonu 022 851 10 35 (poniedziałek – piątek w godz. 9.30 – 15.30)

Internet

 • Poszukaj śladów zaginionego w internecie – fora dyskusyjne na stronach np. o hobby Twojego bliskiego, czy o muzyce, której jest fanem; portale społecznościowe typu nasza-kalsa, grono, epuls. Być może wpisy i aktywność tuż przed zaginięciem dadzą Ci jakąś wskazówkę co mogło być przyczyną zaginięcia
 • Jeżeli masz taką możliwość to warto założyć stronę internetową o poszukiwaniach, lub skorzystać z prostszych rozwiązań w Internecie np. rozesłać maile ze zdjęciem zaginionego do wszystkich znajomych. Można w ten sposób poprosić o pomoc w rozwieszaniu plakatów.

Pomysły

 • Wykorzystaj wszystko co przychodzi Ci do głowy – może Twój listonosz zechce włożyć do skrzynek pocztowych ulotkę o poszukiwaniach, lub lokalna korporacja taksówkarska przekaże informację o zaginionym (rysopis) drogą radiową wszystkim taksówkarzom. Możesz także poprosić lokalne parafie o podanie komunikatu o zaginięciu po każdej mszy.

Pamiętaj

Nie ma idealnego katalogu zachowań… każda sprawa jest inna… jeżeli masz wątpliwości co jeszcze robić zadzwoń . Nie ma pytań niewłaściwych, dziwnych itp. Jesteśmy po ty, by pomóc.

Ważne! Nie wstydź się mówić o zaginięciu, nagłaśniać sprawy.

Przegląd prasy

Klikając pomagasz
Klikając pomagasz By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.   Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...

Artykuły

Piwniczka Ogrodowa - Przewodnik po Wybieraniu i Instalacji
Piwniczka Ogrodowa -... Piwniczka ogrodowa to praktyczne i tradycyjne rozwiązanie, które od wieków służy do przechowywania żywności i napojów. W dobie lodówek i zamrażarek, piwniczka ogrodowa nie straciła na...

Porady

Za sanatorium się płaci
Za sanatorium się płaci Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie