• Załóż swoje konto!

Lilie wodne w Twoim ogrodzie

PDFDrukujEmail

20221013135315 g94708c7af8cfaf6afbf08318121f63fca2e1c5af2b1229b4ffaf0dd76dc5c4b25b2224c62529312a3ae5475a44225e2594ee518c3208ac35dd6f32499d587513 640

Lilie wodne to kwiaty, które utrzymują się w naturalnych oraz sztucznych zbiornikach. Zarówno kwiatostan rośliny jak i również jej liście unoszą się na wodzie dając piękny i estetyczny efekt. 

 

Kilka słów o liliach

Lilie wodne zwane są nenufarami lub grzebieniami. Występują w różnych odcieniach od jasnych po bardzo intensywne kolory. W naturze przede wszystkim spotykamy je na jeziorach oraz stawach na terenie Europy.

Kwiatostany sięgają nawet 20 cm szerokości przy długości łodygi do dwóch i pół metra.

Nenufary bardzo szybko się rozrastają, dlatego potrzebują większej przestrzeni dla prawidłowego rozwoju. 

W zależności od gatunku oraz wielkości danego przedstawiciela, w różnym czasie możemy spotkać rozkwitnięte kwiaty. Najczęściej cieszymy się ich pięknem od czerwca do września. Jeżeli panują cieplejsze okresy to kwiaty utrzymują się dłużej. 

Lilie są delikatnymi kwiatami, które nie są odporne na nagłe załamania pogody. Do właściwego rozwoju potrzebują też wody, która jest oczyszczona od glonów.  

Uprawa lilii

Roślina powinna zostać umieszczona na podłożu na głębokości około metra.

Należy pamiętać, że lilie lubią słońce, dlatego wybór idealnego podłoża będzie zależny od jego nasłonecznienia. Jedynie białe odmiany mogą być sadzone w zacienionych obszarach.

Decydując się na sadzenie lilii wodnej w sztucznym zbiorniku powinniśmy umieścić ją w pojemniku, który jest wypełniony piaskiem zmieszanym z gliną. Na to nakładamy warstwę żwiru. Jest ona szczególnie ważna w przypadku kiedy w akwenie przebywają ryby, które mogłyby zniszczyć korzenie roślin. 

Raz na sezon dobrze jest nawozić podłoże specjalnymi środkami zawierającymi minerały wspierające kondycję roślin. Kompost powinien być umieszczany w pojemniku, w którym znajduje się lilia. Dodatkowe nawożenie jest potrzebne również w trakcie rozsadzania lub rozmnażania roślin.

Nawożenie powinno odbywać się między lipcem, a sierpniem. Wejdź na stronę waterandgarden.pl/12-lilie-wodne i poznaj najpiękniejsze gatunki. 

Zabezpieczanie roślin zimą

Lilie nie lubią przenosin i najlepiej rosną w swoim pierwotnym miejscu, gdzie się rozwijały. Dlatego w okresie zimowym pozostawiamy je w wodzie.

Niemniej jednak zbiornik należy zabezpieczyć przed mrozem. 

Przed sezonem zimowym akwen musi być dokładnie oczyszczony.

Następnie, w przypadku posiadania dużego zbiornika, powinno się przykryć go folią. Małe oczka wodne lub jeziorka można zabezpieczyć warstwą liści, słomą lub styropianem. Ważne jest żeby w obu przypadkach nie dopuścić do nadmiernego oblodzenia powierzchni.

Część z gatunków nenufarów jest mocniej wrażliwa na zimno, wówczas konieczne jest wyniesienie roślin do pomieszczenia o stałej temperaturze i dużej wilgoci. 

Właściwie zaopiekowane nenufary będą zachwycać nas swym pięknem przez wiele lat.

 

Przegląd prasy

Klikając pomagasz
Klikając pomagasz By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.   Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...

Artykuły

Dieta Low IG – co to jest?
Dieta Low IG – co to jest? Dieta o niskim indeksie glikemicznym, w skrócie określana jako Low IG, to dieta skupiająca się na spożywaniu pokarmów, które mają mniejszy wpływ na poziom cukru we krwi. Czym...

Porady

Za sanatorium się płaci
Za sanatorium się płaci Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie