Co zrobić, gdy łamane są prawa pacjenta
Poprawiony: poniedziałek, 10 września 2012 22:09 wtorek, 30 listopada 1999 01:00
Spis treści |
---|
Co zrobić, gdy łamane są prawa pacjenta |
Strona 2 |
Wszystkie strony |
Strona 1 z 2
.jpg)
Każdy z nas ma prawo do ochrony życia i zdrowia, a także równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych z publicznych środków. Gwarantuje to Karta praw pacjenta, przygotowana w oparciu o zapisy konstytucji i obowiązujących ustaw. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza kiedy uważasz, że twoje prawa nie są należycie przestrzegane. Dziś w Poradniku podpowiadamy, jakie prawa ci przysługują oraz w jakich sytuacjach i do kogo możesz się zwrócić z problemem.
Ty decydujesz
Podstawową kwestią jest świadoma zgoda pacjenta na wszelkie działania medyczne. Masz więc prawo nie zgodzić się na nie lub je wstrzymać. O ewentualnych następstwach twojej decyzji powinieneś zostać rzetelnie poinformowany.
W przypadku kiedy nie jesteś zdolny do wyrażenia swojej woli, a konieczna jest natychmiastowa interwencja medyczna, lekarze mają prawo sami zdecydować o podjęciu leczenia, chyba że wcześniej nie wyraziłeś na to zgody. Przyzwolenie na operację w celach leczniczych lub diagnostycznych, poddanie się eksperymentalnej metodzie leczenia lub diagnostyki oraz na udział w eksperymencie medycznym do celów naukowych musisz wyrazić na piśmie. Może tego dokonać twój przedstawiciel ustawowy.
Masz prawo zastrzec pobierania po śmierci tkanek, narządów lub komórek. Jeśli jest możliwość zastosowania alternatywnych sposobów leczenia, do ciebie należy podjęcie decyzji o wyborze jednego z nich.
Żądaj informacji
Każda osoba ubezpieczona w NFZ ma prawo wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli ukończyłeś 16 lat, możesz osobiście dowiadywać się o stan zdrowia. Lekarz ma obowiązek udzielić ci informacji dotyczących rozpoznanej choroby, proponowanych metod diagnostycznych i leczniczych, możliwych do przewidzenia następstw ich stosowania oraz o wynikach leczenia i rokowaniach.
Nawet jeśli rokowania są złe, masz prawo o tym wiedzieć. Jednak biorąc pod uwagę dobro chorego, lekarz może przekazać ci niepełne informacje. W takich przypadkach musi jednak poinformować o wszystkim osobę upoważnioną.
Zmień lekarza
Jeżeli masz zastrzeżenia do pracy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, masz prawo wybrać innego. Jednak pamiętaj, że zmiana może nastąpić nie częściej niż dwa razy w roku kalendarzowym - w przypadku każdej następnej musisz zapłacić 80 zł - nie dotyczy to zmiany miejsca zamieszkania i sytuacji, gdy wybrany lekarz zaprzestał udzielania świadczeń.
Prawa w szpitalu
W sytuacji gdy twoje życie lub zdrowie są zagrożone, masz prawo do natychmiastowego uzyskania pomocy w każdym zakładzie opieki zdrowotnej. Dotyczy to także tych, którzy nie są ubezpieczeni. Osoby takie powinny zwrócić się do prezydenta, burmistrza lub wójta o objęcie ubezpieczeniem - może to zrobić w ich imieniu zakład opieki zdrowotnej. Za leczenie zapłaci wówczas budżet państwa.
Podczas pobytu w szpitalu możesz liczyć na uzyskanie środków farmaceutycznych, materiałów medycznych i odpowiednie wyżywienie. Możesz wypisać się na własne żądanie, uzyskując od lekarza informację o możliwych następstwach tej decyzji. Masz prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej przez kogoś bliskiego, kontaktu osobistego i telefonicznego z osobami z zewnątrz, informacji o stanie zdrowia, udostępnienia dokumentacji medycznej, ochrony danych w niej zawartych, poszanowania godności i opieki duszpasterskie.
Często się zdarza, że badania lekarskie i zabiegi są dla pacjenta krępujące. Wówczas lekarze i pielęgniarki muszą się wykazać szczególnym wyczuciem i delikatnością oraz poszanowaniem twojej intymności. W takich badaniach powinien uczestniczyć tylko niezbędny personel medyczny. Na obecność innych osób konieczna jest zgoda zarówno twoja, jak i lekarza.
Musisz jednak pamiętać, że jeśli przebywasz w klinice, szpitalu lub innej placówce, w której kształcą się studenci, lekarze lub inny personel, twoje przyzwolenie nie jest konieczne. Co innego w przypadku, gdy takie badanie ma wyłącznie charakter dydaktyczny - wówczas musisz wyrazić na nie zgodę.
Co z tajemnicą
Lekarza obowiązuje tajemnica lekarska (w przypadku młodszych dzieci powiadamiani są ich opiekunowie). Są jednak sytuacje, w których lekarz może przekazać wiadomości o stanie zdrowia postronnym osobom.
- Gdy jej zachowanie stanowi niebezpieczeństwo dla twojego życia lub zdrowia.
- Kiedy sąd, prokurator lub zakład ubezpieczeń żąda od lekarza ujawnienia danych i jest to niezbędne w toczącym się postępowaniu.
- Gdy badanie lekarskie zostało przeprowadzone na żądanie uprawnionych do tego instytucji lub sam zgodziłeś się na ujawnienie tajemnicy.
« poprzednia | następna » |
---|
Przegląd prasy

Klikając pomagasz
By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.
Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...
Renata Jędrak - Nadzieja...
(22/02/2019)
Natalka opuściła szpital
(22/02/2019)
Dadzą miłość małej...
(22/02/2019)
Przeszczep ratuje życie
(22/02/2019)
Zawiniły krasnoludki
(22/02/2019)
Spłacam dług za dar życia...
(22/02/2019)
Nauczyciele będą mogli...
(22/02/2019)
Artykuły

Czy ubezpieczenie samochodu...
Samochód można kupić z pierwszej ręki, od dealera z salonu firmowego, albo z drugiej ręki z komisu, od handlarza, w tym także pojazd sprowadzany zza granicy, albo od indywidualnej osoby,...
Porady
Za sanatorium się płaci
Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie
Wniosek o ogłoszenie...
(22/02/2019)
Zjawisko przemocy domowej
(22/02/2019)
Zasiłek okresowy
(22/02/2019)
Nie płać za darmowe leczenie
(22/02/2019)
Co zrobić, gdy łamane są...
(22/02/2019)
Co możesz zrobić gdy gmina...
(22/02/2019)
Rozwód z adwokatem czy bez?
(22/02/2019)
Serwisy portalu
elubin.pl - Portal informacyjny Lubina i okolic- Portal informacyjny Lubina i okolic
Lubiński Magazyn Informacyjny - Lubin, Lubin portal - Lubin, Lubin portal
Cukrzyca - Kompendium wiedzy na temat tej przewlekłej choroby.
Alkoholizm - Pierwszy Polski portal o uzależnieniu od alkoholu
Akupresura - Medycyna naturalna w najlepszym wydaniu
Narkomania - Definicja, grupa wsparcia, porady, materiały
Uzależnienia, bulimia i anoreksja - Portal społecznościowy dla osób uzależnienych i wpołuzaleznionych
Polub nas
Szukaj pracy
Reklama
Informacje
Online
Naszą witrynę przegląda teraz 37 gości
Nowości
- Czy ubezpieczenie samochodu przechodzi na nowego właściciela?
- Pomysł na prezent dla majsterkowicza
- Ile kosztuje ubezpieczenie NNW szkolne? Sprawdź
- Odtwarzacze Blu-ray – ceny i jakość
- Nie lekceważ uzależnienia od hazardu
- Farbowanie włosów: farba czy szampon koloryzujący?
- Dokumenty potrzebne do rejestracji jako osobie bezrobotnej
- Policyjny apel do rowerzystów.
- Pilnuj swojego dowodu osobistego. Nie dawaj w zastaw, nie pozwól kserować
- Rehabilitacja po zwolnieniu lekarskim
- Bezpłatne porady prawne w Powiecie lubińskim
Popularne
- Komu przysługuje skierowanie do sanatorium
- Obowiązki policji
- Klikając pomagasz
- Apel o pomoc - Izabela Fornalczyk
- Malutka Maja Bratoń bardzo potrzebuje naszej pomocy
- Apel o pomoc dla Adama Szymkowiaka
- Koncert charytatywny GRAMY DLA JASIA
- Zjawisko przemocy domowej
- Kacperkowi TY możesz spełnić jego marzenia i sprawić, aby zawsze był uśmiechnięty
- Zbieramy dla Miśka